Lise ve dengi okul öğrencilerinin ısı ve sıcaklık öğreniminde karşılaştığı kavram yanılgıları
Misconceptions in heat and temperature among high school students
  1. Tez No: 185552
  2. Yazar: YUNUS KARAKUYU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
LİSE VE DENGİ OKUL ÖĞRENCİLERİNİN ISI VE SICAKLIK ÖĞRENİMİNDEKARŞILAŞTIĞI KAVRAM YANILGILARIYunus KARAKUYUBu çalışmanın amacı, Afyonkarahisar'a bağlı Sandıklı ve Hocalar ilçelerindeki çeşitliliselerdeki öğrencilerin ısı-sıcaklık kavramlarının nasıl birbirinin yerine kullanıldıklarınıbelirlemek ve ısı-sıcaklık konularındaki algılama hatalarını analiz etmektir. Bu amaçlaSandıklı Anadolu Lisesi'nden 53, Sandıklı Lisesi'nden 67, Sandıklı İmam Hatip Lisesi'nden26, ve Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 12 öğrencinin yanı sıra, yineAfyonkarahisar'a bağlı Hocalar ilçesinde bulunan Hocalar Çok Programlı Lisesi'nden 57öğrenci olmak üzere, toplam 215 öğrenciye Kavram Yanılgı Belirleme Testi (KYBT)uygulanmıştır. Test çoktan seçmeli 25 sorudan oluşmuştur. Soru seçimi için geniş birliteratür taraması yapılmıştır. Bu okullar ve derslere giren öğretmenler farklı olduğu için,soruların objektif olması açısından çoğunlukla daha önceki yıllarda üniversite sınavlarındasorulmuş sorular seçilmiştir.Yanlış kavramlar öğrencilere verilen testlerden elde edilensonuçlar kullanılarak belirlendi ve bu kavram yanılgılarının üstesinden gelmek için ne gibiyöntemlerin kullanılması gerektiği tartışıldı. Gruplardan toplanan cevap kağıtları MS Excelprogramı yardımıyla değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, öğrencilerin ısı ve sıcaklık konularında büyük bir anlama yanılgısına sahipolduğu görülmüştür. Bazı öğrencilerin günlük konuşmalarında ısı yerine sıcaklıkterimini kullanmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda ısı ve sıcaklık kavram yanılgılarınınliseden sonra üniversite eğitiminde bile üstesinden gelinemediği tespit edilmiştir.Onuniçin, bu kavram yanılgılarının üstesinden gelinebilmesi için sadece ilköğretim veortaöğretim öğretmenlerinin değil aynı zamanda üniversitelerdeki öğretim elemanlarınında bu konuya gayret göstermesi gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Kavram Yanılgıları, Öğrenme Zorlukları, Fizik Eğitimi,Fizik Müfredatı, Isı ve Sıcaklık, Termometre.
Özet (Çeviri)
MISCONCEPTIONS IN HEAT AND TEMPERATUREAMONG HIGH SCHOOL STUDENTSYunus KARAKUYUThe aim of this study is to show how the students attending to different high schools inAfyon karahisar use the heat and temperature instead of each other and şs to analystheir faults in perceiving the two words.For this purpose, a MisconceptionsDetermination Test ( MCDT ) was applied to totally 215 students who are 53, 67, 26,12 and 57 of them from Sandıklı Anadolu High School , Sandıklı High School,Sandıklı İmam Hatip High School, Sandıklı Anadolu İmam Hatip High School andHocalar Multiple Programme High School respectively.The test has been formed from25 mutiple choice questions. A wide literature research has been carried out for heselection of questions.From the point of view to be objective about the questions whichone used in this test these questions have been selected from among the questionsasked in the previous university entering examinations.Misconceptions weredetermined using the results obtained from the tests given to students and what kindof methods to be used were discussed overcome these misconceptions.Answer sheetscollected from all groups have been evaluated by means of MS Excel .As a result, it has been seen that the students are in a misconceptions about heat andtemperature. Some students use temperature terim instead of heat terim in their dailyspeeches. It was determined in many researches that misconceptions about heat andtemperature have not been overcome even in university education after highschool.Therefore, to be able to overcome this kind of misconceptions must show anafford these misconceptions, not only the theachers in primary and secondaryschools but also university staffs.KEYWORDS: Misconceptions, Students Difficulties, Physics Education, PhysicsCurriculum, Thermometer, Heat and Temperature.