Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu birinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ile üniversiteye giriş puanları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
- Tez No: 7755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
OZEÎ Bu araştırmada, Orta öğretimdeki başarı v© üni versiteye giriş puanları H.Ü. Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu öğrencilerinin bu okuldaki başarılarını ne ölçü de yordamaktadır? Ayrıca bu öğrencilerin mezun oldukla rı orta öğretim kurumlarının farklılığı bu okuldaki ba şarılarında ne derecede etkili görünmektedir? sorusu na eevap aranmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu öğrenci lerinin lise veya dengi okul son sınıf Edebiyat ve Sos yal Bilimler derslerine ait notları, eşit ağırlıklı ÖYS puanları ile Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu birinci sınıf öğrencilerinin ilgili alan derslerindeki başarı ları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca öğren cilerin bu okuldaki ilgili alan derslerinde gösterdik leri başarıların geldikleri kaynaklara göre farklılık gösterip göstermediği de çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya, Sosyal Hizmetler Yüksek Okuluna 1986-87 öğretim yılında giren öğrencilerden 155*i ör nekleme alınmıştır. Araştırmada, ortalama ve standart kayma gibi is tatistiklerin yanında Pearson momentler çarpımı korelas yon katsayısı ve“t”testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki şekilde özetle nebilir. 1- Eşit ağırlıklı ÖYS puanı için lise veya dengi okul edebiyat ve sosyal bilimler alanına giren dersler arasında yordamaya en çok katkıda bulunan değişken ola- 'rak psikoloji dersindeki başarı görülmektedir. T. G. Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon Merkezi2- Eşit ağırlıklı ÖYS puanı, Sosyal Hizmetler Yük sek Okulu birinci sınıf Güz ve Bahar yarıyıl programında yer alan derslerdeki ortalama başarıyı oldukça yüksek de recede yor damaktadır, 3- lise veya dengi okul son sınıf Edebiyet ve Sosyal bilimler derslerine ait not ortalamaları kendi başlarına ve birlikte Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu bi rinci sınıf Güz yarıyıl programında yer alan derslerde ki ortalama başarıyı yordamada bir dereceye kadar katkı sağlamaktadır. 4- Öğrencilerin geldikleri kaynaklar yönünden Sos yal Hizmetler Yüksek Okulu birinci sınıf Güz ve Bahar ya rıyıl programında yer alan derslerin ortalamaları arasın da manidar bir farklılık görülmemektedir. Bu sonuçlara göre aşağıdaki hususlar önerilebilir: 1. Okula öğrenci alınırken eşit ağırlıklı ÖYS pua nının yordayıcı olarak kullanılmasına devam edilmelidir. 2. Ortaöğretimdeki başarı ile Sosyal Hizmetler Yüksek Okulundaki başarı arasındaki ilişki diğer yılları da kapsayacak şekilde kapsamlı bir şekilde araştırılma lıdır. 3. Okula lise veya dengi okul olmak üzere farklı kaynaklardan öğrenci alınması okuldaki başarıda dikkate değer farklılık yaratmadığından eldeki verilere göre bu bakımdan başka bir yola gitmeyi gerektirecek durum yok-.tur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, it has been tried to determi- nesthe relationship between academic achievement of the freshman students * at the College of Social Works at Hacettepe University with their high school backgrounds and the University entrance examination scores. At the. same time, this study has been undertaken for trying to find an answer the question of the quality of the high school education which would play an important role for academic achievement of university students, such as, students of the social works at Hacettepe University. For this purpose, it has been searched if there is any relationship between the College of Social Works students* high school and the university entrance examination scores and alsa whether the success in related courses taken in the College of Social Works,, according to the origin they come differ or not would be considered. In this research 155 students from the freshman class of the 1986-87 academic year were interwieved and, as the statistical techniques arithmedic mean, standard deviation, Pearson product moment correlation coefficient“r”and“t”test were used. The findings of the research can be summarized as follows:1. For the equally wei^* eâ ianiversity entrance examination scores, the students Success in Psychology course is the most deterministic one among the other high school literature and social science courses. 2. Equally weighted university entrance examination scores highly determine the success of the Social Works College freshman students for fall and spring semesters. 3. The grade point average of the high school junior year literature and social science courses determine the success of the social works college stu dents for the fall semester to a certain degree* 4. As far as the high school differences of the Social Works students concern, there is no major relation for their successes for the fall and spring semesters. From these results we can make the following r e comendat ion : 1. Equally weighted tiniversity eafcraaee examimtiai should cortinve for the student placements to the University, 2. The corelation of the students success between the high school and the Social Works College should be researched deeply, 3. The high school background of the College of Social Works students do not play an important role for their university success and thee is no need to change placement tests.