C15H8N2O2 , C17H12N2O3 , C10H10N2O2 , C11H12NO3 , C15H15NO2 , C7H4NS2 organik bileşiklerinin tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile yapı analizleri
Structure analysis of C15H8N2O2 , C17H12N2O3 , C10H10N2O2 , C11H12NO3 , C15H15NO2 , C7H4NS2 organic compounds by single crystal X-ray diffraction method
  1. Tez No: 185561
  2. Yazar: ASLI KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
TEZ BAŞLIĞI: C10H10N2O2 , C11H12NO3 , C15H15NO2 , C7H4NS2ORGAN K B LEŞ KLER N N TEK KR STAL X-IŞINI KIRINIM YÖNTEMC15H8N2O2 , C17H12N2O3 LE YAPI ANAL ZLERASLI KARTALÖZETBu çalışmada, 4-(2-)ftalonitril, 4-(4-asetil-2-metoksifenoksi)benzen-1,2-dikarbonitril,Pirazin hidrokinon, Pyridin-4-ol-hidrokinon, (E)-2-[(2-metoksifenilimin)metil]-4-metilfenol,Benzo[d]thiazole-2-thiol kristal yapıları tek kristal X-ışınları kırınımı yöntemi ileçözülmüştür. Direkt yöntemler kullanılarak çözülen yapıların atomik parametrelerinin arıtımı,tam matris en küçük kareler ve fark Fourier yöntemleri kullanılarak yapılmıştır.4-(2-)ftalonitril molekülü düzlemsel değildir. Kristal yapı, C-H…O tipi moleküller arasıhidrojen bağına sahiptir.4-(4-asetil-2-metoksifenoksi)benzen-1,2-dikarbonitril molekülü düzlemseldeğildir.Pirazin hidrokinon molekülü pirazin ve hidrokinon yapılarından meydana gelen co-kristaldir. Yapı moleküller arası O-H…N tipi hidrojen bağı ile karalı haldedir. Molekül içi C-H…O tipi etkileşmeleri kristal yapının karalılığına katkı sağlamaktadır.Pyridin-4-ol-hidrokinon molekülü piridin-4-ol ve hidrakinon yapılarından meydanagelmektedir. O-H..N ve O-H…O tipi kuvvetli hidrojen bağları kristal yapının kararlılığınısağlamaktadır.(E)-2-[(2-metoksifenilimin)metil]-4-metilfenol molekülü hemen hemendüzlemsel olup önceki yapılardan farklı olarak Schiff bazı içermektedir. Yapıdabulunan molekül içi O-H..N tipi hidrojen bağı kristal yapının kararlılığınısağlamaktadır. Benzo[d]thiazole-2-thiol molekülü düzlemseldir
Özet (Çeviri)
TEZ BAŞLIĞI: STRUCTURE ANALYSIS OF C15H8N2O2 , C17H12N2O3 ,C10H10N2O2 , C11H12NO3 , C15H15NO2 , C7H4NS2 ORGANIC COMPOUNDS BYSINGLE X-RAY DIFFRACTION METHOD.ASLI KARTALABSTRACTIn this study, the crystal structures of 4-(2-Formylphenoxy)phthalonitrile, 4-(4-Acetyl-2methoxyphenoxy)benzene-1,2-dicarbonitrile, Pyrazine-hydroquinone co-crystal, Pyridin-4(1H)-one hydroquinone co-crystal, In(E)-2-[(2-methoxyphenylimino)methyl]-4-methylphenol and Benzo[d]thiazole-2-thiol molecules were determined by X-ray diffractionmethod. The structures were solved by direct methods and the atomic parameters wererefined by full-matrix least-squares method.4-(2-Formylphenoxy)phthalonitrile molecule is not planar. Crystal structure is stabilizedby C-H…O intermolecular contacts.4-(4-Acetyl-2methoxyphenoxy)benzene-1,2-dicarbonitrile molecule is not planar.Pyrazine-hydroquinone co-crystal molecule is formed from pyrazine and hidroquiononestructures. The crystal structure is stabilized by intermolecular O-H…N type hydrogen bondand by C-H…O type intramolecular interactions.Pyridin-4(1H)-one hydroquinone co-crystal has planar pyridin-4-ol and hidroquiononegroups. The crystal structure is stabilized by O-H…N and O-H…O type strong hydrogenbonds.(E)-2-[(2-methoxyphenylimino)methyl]-4-methylphenol molecule is almost planar anddifferent from the other structures owing to the fact that it has Schiff bases. The crystalstructure is stabilized by intermolecular O-H…N type hydrogen bond.Benzo[d]thiazole-2-thiol molecule is planar.