Bazı azo boyar madde bileşiklerinin yapılarının tek kristal X- ışını kırınımı ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of structures of some azo dyes derivatives by single crystal X-ray diffraction and theoretical methods
  1. Tez No: 321529
  2. Yazar: SERAP YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada C15H14N2O3 (I), C15H14N2O2 (II), C14H11N3O4 (III), C17H18N2O2 (IV), C14H11F1N2O2 (V) ve C16H16N2O2 (VI) organik molekülleri X-ışınları kırınımı yöntemi ve IR spektroskopisi yardımıyla deneysel olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar hesaplamalı kimya alanında güvenilir bir yöntem olan Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) ile desteklenmiştir.İncelenen kristallerin tümü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMU) Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuarında sentezlenmiş ve kırınım verileri Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS II difraktometresinde toplanmıştır. İncelenen kristallerin FT-IR spektrumları OMU Kimya Bölümü Laboratuarında bulunan Bruker 2000 spektrometresi ile KBr tekniği kullanılarak 4000- 500 cm-1 aralığında kaydedilmiştir. 2- Hidroksi asetofenon' dan elde edilen ve içerisinde bir azo grubu bulunduran kristallerin yapılarının çözümlenmesinde WinGX paket programından faydalanılarak SHELXS-97 (Scheldrick, 1997) arıtılmasında ise SHELXL-97 (Scheldrick, 1997) programları kullanılmıştır. Çözümde direkt yöntemler, arıtımda ise en küçük kareler yöntemleri ile sonuca ulaşılmıştır.Teorik hesaplamalar Gaussian03W (Frisch ve ark., 2004) paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalarda tüm moleküllerin gaz fazındaki yalıtılmış durumda kararlı yapıları Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) temel alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, C15H14N2O3 (I), C15H14N2O2 (II), C14H11N3O4 (III), C17H18N2O2 (IV), C14H11F1N2O2 (V) and C16H16N2O2 (VI) organic molecules were investigated as experimental by using X-ray diffraction method and IR spectroscopy. The obtained results were supported with Density Functional Theory which is reliable method in the area of computational chemistry. All crystals investigated in this study, were synthesized in Organic Chemistry Laboratory of the Chemistry Department Ondokuz Mayıs University and the crystal data were collected on a STOE IPDS-II diffractometer in the Crystallography Laboratory of Physics Department, Ondokuz Mayıs University. FT-IR spectrums were recorded in the 4000-500 cm-1 region with a Bruker Vertex 80 V FT-IR spectrometer using KBr pellets in the Chemistry Laboratory of the Chemistry Department, Ondokuz Mayıs University. The structures of the crystals, obtained from 2-Hydroxyacetophenone and contained an azo group were solved by using direct methods with the program SHELXS-97 (Scheldrick, 1997) and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 (Scheldrick, 1997) implemented in the WinGX software.The theoretical calculations were performed with Gaussian 03W (Frisch ve ark., 2004) software. In calculations, the stable structure geometry of the isolated molecules in the gas phase were investigated under the framework of Density Functional Theory (DFT).