X-Işınları kırınım yöntemi ile C15H12O2, C9H7N3O ve C20H16N2O2.O.5H2O bileşiklerinin molekül ve kristal yapı analizleri
  1. Tez No: 50885
  2. Yazar: SEMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada dibenzoil metan (Cı5Hı202), 2-(2-siyano-2-karbonil-etilenil)-piridin (C9H7N3O) ve l-allil-5- benzoil -4-fenil-piridin-2-on hemihidrat'ın (C2oHı6N202.0.5H20) x-ışını kırınım yöntemleri kullanılarak kristal yapıları çözüldü. Bu çalışma, incelenen bileşiklerin stereo kimyasına ışık tutmak amacı ile yapıldı. Bragg yansımaları Enraf-Nonius CAD4 difraktometresinde MoKa radyasyonu ve grafit monokromatör kullanılarak ro / 28 modunda toplandı. Birinci kristal olan renksiz - prizmatik Ci5H|202'nin kristallerinin fotoğrafik ve difraktometrik incelenmesi sonucu ortorombik sisteme sahip olduğu belirlendi. Kristal verileri : a = 8.749 (2) A, b = 10.840 (0) A, c = 24.427 (0) A, V = 23 16.6 (5) A3, Dx = 1.286 g.cm“3, Pbca [No:61], T = 293 °K, Z = 8' dir. Difraktometre ile toplanan 2034 bağımsız yansıma şiddeti kullanılarak yapı direkt yöntemlerle SHELXS-86 programıyla çözüldü, arıtım en küçük kareler yöntemiyle SHELXL-93 programı kullanılarak yapıldı. R = 0.0750, wR = 0.0805 değerine inildi, S =1.599, maksimum ve minimum elektron yoğunlukları sırasıyla 0.294 e.”3, -0.117 e.“3 ve (A/o)max= 0.000 oldu. İkinci kristal C9H7N3O iğnemsi-kahverengi renkte kristalleşmektedir. Monoklinik sisteme sahiptir. Kristal verileri : a = 4.858 (0) A, b = 15.008 (7) A, c = 1 1.787 (0) A, p = 94.107 (2)°, V = 857.2 (4) A3, D* = 1.342 g.cm”3, P 2ı/c [No: 14], T = 293 °K, Z = 4'dür. Difraktometre ile elde edilen 823 bağımsız yansıma şiddeti kullanılarak yapılan arıtım sonucunda R = 0.0766 ve wR = 0.1088 değerine inildi, S = 2.221, maksimum ve minimum elektron yoğunlukları sırasıyla 0.245 e. A“5, -0.243 e. A”3 ve (A/a)msx= 0.001 oldu. Üçüncü C2oH16N202.0.5H20 kristalleri renksiz ve iğne şeklindedir. Monoklinik sisteme sahip bu kristalin verileri: a = 24.492 (3) A, b = 10.241 (2) A, c = 16.643 (2) A, p = 126.63 (1)°, V = 334«.9 (2) A3, D, = 1.290 g.cm“3, C 2/c [No: 15], T = 293 *K, Z = 8*dir. Yapı çözümü 2725 adet bağımsız yansıma şiddeti kullanılarak direkt yöntemlerle SIR-92 programı ile çözüldü. Arıtımda ise SHELXL-93 programı kullanılarak R = 0.0628 ve wR = 0.1059 değerine inildi. S = 3.433, maksimum ve minimum elektron yoğunlukları sırasıyla 0.240 e.A”\ -0.280 e.Â"3 ve (A/ct)^, = 0.002 oldu. Toz difraksiyon deseni çekilen herbir numunenin pik konumları ve pik şiddetleri ölçülerek bu pikleri indisleme işlemleri yapıldı. Ayrıca moleküllerin MM2P metodu ve moleküler mekanik programı ile konformasyon analizleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar kullanılarak elektron yapısının kuantum kimyasal hesaplamaları CNDO/2 yaklaşımıyla SCF MO LCAO metodu yardımıyla yapıldı. Moleküllerin elektronik enerjileri, reaksiyon merkezleri, dipol momentleri, enerji özdeğerleri ve bu değerlere karşılık gelen dalga fonksiyonları hesap edildi. Ayrıca Mopac paket programı ile de moleküllerin oluşum entalpileri, elektronik enerjileri, dipol momentleri ve iyonlaşma potansiyelleri hesap edildi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the crystal structure of dibenzoyl methane (C15H12O2 ), 2~(2-cyano-2-carbonyl-ethylenyl>- pyridine (C9H7N3O) and l-allyl-5-benzoyl-4-phenylpyrimidine-2-one hemihydrate (C2oHi6N202.0.5H20) were determined by means of x-ray diffraction methods. This study has been done, to show the way to the stereo chemistry of the substances Bragg reflections were collected on an Enraf-Nonius CAD4 diffractometer with MoK