Sitriksiyon scroll'lu regle yüzeyler
Ruled surfaces with striction scroll
- Tez No: 185567
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
SİTRİKSİYON SCROLL'LU REGLE YÜZEYLERÖZETBu çalışma beş bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde konunun elealınma nedeni tartışıldı. İkinci bölümde konuya temel teşkil eden çalışmalar tanıtıldı.Üçüncü bölümde ise E 3 te regle yüzey kavramı ve regle yüzeyler için temel özellikler,eğriler teorisi, bir eğrinin küresel göstergeleri, E 3 e ve S 2 ye göreα eğrisinin T, N,B veC eğrilerinin geodezik eğrilikleri üzerinde duruldu. Dördüncü bölümde E 3 tesitriksiyon scrool'lu regle yüzeyler, bu yüzeylerin analitik incelemesi ve küreselgöstergeleri verildi.Beşinci bölüm yüksek lisans çalışmamızın orijinal kısmını meydanagetirmektedir. Bu bölümün ilk kısmında sitriksiyon scroll'lu regle yüzeylerin açılımuzunluğu ve açılım açıları araştırıldı. İkinci kısmında ise bir k sitriksiyon çizgisiningeodezik eğriliği ve sabit pol eğrisinin E 3 e ve S 2 ye göre geodezik eğriliklerihesaplandı.
Özet (Çeviri)
RULED SURFACES WITH STRICTION SCROLLABSTRACTThis study consists of five fundamental chapters. In the first chapter, it isdiscussed why this study is taken into consideration. In the second chapter, studieswhich is main into subject has been presented. In the third chapter, ruled surfaces in E 3and fundamental properties for ruled surfaces, curves theory, spherical images of acurve, geodesic curvatures of T,N,B and C curves in E 3 and S 2 are highlighted. In thefour chapter ruled surfaces with striction scroll in E 3 , analytic treatment these surfacesand their spherical images are given.The fifth chapter is original part of this study. In the first section of the chapter,apex agles and apex segments of ruled surfaces with striction scroll are caculated. Inthe second section of the chapter, geodesic curvature of k striction line and geodesiccurvatures of fixed pole curve in E 3 and S 2 are calculated.