Bazı avokado çeşitlerinde hasat zamanını belirlemek için fizyolojik parametrelerin kullanılması
Using of physiological parameters in some avocado cultivars to determinate harvest date
  1. Tez No: 185603
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; ülkemizde Akdeniz bölgesinde standart çeşit olarak yetiştirilen`Bacon', `Fuerte', `Hass' ve `Zutano' çeşitlerinin farklı hasat dönemlerinde yağ vekuru ağırlık içeriği değişimlerinin belirlenmesi ve en erken hasat zamanınınbelirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bazı fizyolojik parametrelerin (meyve eti sertliği,mineral madde ve protein) hasat zamanının belirlenmesinde kullanılabilirliliği deincelenmiştir.Çeşitlerde ilk hasattan son hasada gidildikçe; meyve ağırlığının % 11-22, toplam yağiçeriğinin % 17-40 ve toplam kuru ağırlık içeriğinin ise % 7-18 arasında arttığısaptanmıştır. Hasat zamanlarına göre toplam yağ ve kuru ağırlık arasında yüksekoranda korelasyon (ortalama r = 0.90) olduğu bulunmuştur.Çeşitlerde meyve eti sertliğinin tespitinde kullanılan ortalama maksimum yükoranları; `Fuerte'de 90 N, `Bacon'da 74.4 N, `Hass'da 122 N ve `Zutano'da 71.8 Nolarak tespit edilmiştir.Çeşitler mineral madde ve protein içerikleri bakımından birbirinden önemlifarklılıklar göstermiştir. Çeşitlerin ortalama 100 g meyve etinde, Bacon için 501.23mg K, 21.82 mg Mg, 6.93 mg Ca, 2.51 mg Na, 0.27 mg Fe, 0.36 mg Cu, 0.43 mg Zn,0.13 mg Mn ve 1.13 g protein; Fuerte için 520.36 mg K, 18.63 mg Mg, 8.92 mg Ca,1.83 mg Na, 0.32 mg Fe, 0.31 mg Cu, 0.44 mg Zn, 0.12 mg Mn ve 1.32 g protein;Hass için 557.38 mg K, 22.67 mg Mg, 9.36 mg Ca, 2.80 mg Na, 0.52 mg Fe, 0.21 mgCu, 0.48 mg Zn, 0.1 mg Mn ve 1.80 g protein; Zutano için 443.49 mg K, 17.16 mgMg, 8.16 mg Ca, 2.26 mg Na, 0.19 mg Fe, 0.23 mg Cu, 0.32 mg Zn, 0.09 mg Mn ve0.97 g protein olarak saptanmıştır.Meyve etinde bulunması gereken kuru ağırlık içeriğine göre çeşitlerin en erken hasatzamanı; `Bacon' ve `Fuerte' için kasım ayının ilk haftası olarak tespit edilirken,`Hass' ve `Zutano' için kasım ayının ortası olarak bildirilmiştir. Ancak optimumhasat zamanı; `Bacon'da aralık ayının ilk haftası, `Fuerte'de aralık ayının son haftası,iiSayfa No314.7. Lezzetlilik……………………………………………...………………..334.8. Toplam Protein……………………………………………………….....4.9. Toplam Mineral Madde …………...……………………………..…..... 34344.9.1. Potasyum (K)…...……………..……………………………...………354.9.2. Magnezyum (Mg)…...……………..…………………………………374.9.3. Kalsiyum (Ca)…...……………..………………………………..……384.9.4. Sodyum (Na)…...……………..………………………………………394.9.5. Demir (Fe)…...……………..…………………………………………4.9.6. Bakır (Cu)…...……………..………………………………………… 414.9.7. Çinko (Zn)…...……………..………………………………………… 42434.9.8. Mangan (Mn)…...……………..……………………………………...5. TARTIªMA ve SONUÇ………………………………………………... 456. KAYNAKLAR……………………………………………………..…… 497.ÖZGEÇMݪ………………………………………………………….…... 53`Hass'da ocak ayının ilk haftası ve `Zutano'da ise kasım ayının son haftası olarakbelirlenmiş ve bu tarihlerde hasadın yapılabileceği tavsiye edilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda; hasat kriteri olarak meyve etinin kuru ağırlık veya yağiçeriğinin belirlenmesinin en güvenli yöntem olduğu kanısına varılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Avokado, olgunluk, hasat, fizyolojik parametreler, yağve kuru ağırlık içeriği
Özet (Çeviri)
In this study, the earliest possible maturation date for commercially grown avocadocultivars, `Bacon?, `Fuerte?, `Hass?, and `Zutano?, in the Mediterranean region ofTurkey was aimed to be determined by analyzing oil and dry matter content ofcultivars at different harvesting periods. Furthermore, other physiological parameterssuch as flesh firmness, mineral and protein content were measured in an attempt touse as maturity decision criteria.In the last harvesting period, fruit weight was found to increase 11-12 % compared tothe first harvesting time. Similarly, total oil content was 17-40 % higher in the lastharvesting than the first one. Total dry matter of fruit was also increased 7-18 % inthe last harvesting period. There was also a high correlation (r=0.90) between oilcontent and dry matter of fruit at different harvesting periods.Fruit flesh firmness varied among cultivars at harvest maturity with 90 N, 74.4 N,122 N and 71.8 N, on `Bacon?, `Fuerte?, `Hass?, and `Zutano?, respectively.Cultivars showed significant differences for some mineral matter content and protein.Mean mineral matter and protein content of `Bacon? K 501.23 mg, Mg 21.82 mg, Ca6.93 mg, Na 2.51 mg, Fe 0.27 mg, Cu 0.36 mg, Zn 0.43 mg, Mn 0.13 mg and protein1.13 g, `Fuerte? K 520.36 mg, Mg 18.63 mg, Ca 8.92 mg, Na 1.83 mg, Fe 0.32 mg,Cu 0.31 mg, Zn 0.44 mg, Mn 0.12 mg and protein 1.32 g, `Hass? K 557.38 mg, Mg22.67 mg, Ca 9.36 mg, Na 2.80 mg, Fe 0.52 mg, 0.21 mg Cu, 0.48 mg Zn, 0.1 mgMn and protein 1.80 g, `Zutano? K 443.49 mg, Mg 17.16 mg, Ca 8.16 mg, Na 2.26mg, Fe 0.19 mg, Cu 0.23 mg, Zn 0.32 mg, Mn 0.09 mg and protein 0.97 g in 100 gfruit flesh.Based on dry matter content of fruit, the earliest harvesting time was found to be thefirst week of November for `Bacon? and `Fuerte? and mid-November for `Hass? and`Zutano? cultivars. However, optimum harvesting time period was suggested as thelast week of November for `Zutano?, first week of December for `Bacon?, last weekof December for `Fuerte? and first week of January for `Hass? cultivar.As a result, monitoring the oil content and dry matter of avocado fruit was found tobe the most reliable harvest decision criteria.KEY WORDS: Avocado, maturity, harvest, physiological parameters, oil and drymatter content