Yüksek molekül ağırlıklı emülsiyon polistirenin açilasyon reaksiyonu ve fiziko−mekanik özelliklerinin incelenmesi
An investigation of acylation reaction and propertys physico−mechanical of emulsion polystyrene which have high moleculer weight
  1. Tez No: 185752
  2. Yazar: AYŞE ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada emülsiyon polistirenin asetik anhidritle katyonik katalizör ortamındakimyasal modifikasyonu incelenmesi ve emülsiyon polistirenin kullanım alanının geliştirilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada, modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarındanfaydalanılmıştır.Çalışmada 5,0.105 g/mol ortalama molekül ağırlığına sahip emülsiyon polistirenin (PS)asetik anhidrit (AA; d= 1,082 g/cm3; M=102 g/mol) ile bortriflorür dietil eteri kompleksiBF3.O(C2H5)2 (d=1,123 g/cm3; M=142 g/mol) katalizörlüğünde ve kloroform (CHCl3)çözücüsü ortamında modifikasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Polistirenin kimyasalmodifikasyon reaksiyonuna komponent konsantrasyonları, sıcaklık ve çözücü hacminin etkileriincelenmiş ve optimum şart tespit edilmiştir. Reaksiyon sonucu polistirenin aromatik halkasınabağlanan asetil grubu miktarları ortamda oluşan asetik asidin titrasyonu ile belirlenmiştir.Optimum şartta modifiye edilmiş polistirene bağlanan açil grubu miktarı 0,061 mol vebağlanma yüzdesi %30,02 olarak bulunmuştur. Ayrıca elde edilen modifiye polistirenin yapısıIR-spektrometresi ile tespit edilmiştir. Optimum reaksiyon şartında elde edilen modifiyepolimerin, termogravimetrik analizi (TGA) yapılmış, metal yüzeyine adhezyon ve agresifşartlarda korozyona karşı direnci (antikorozyon) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine chemical modification of emulsion polystyrenewith acetic anhydride in the presence of cationic catalyst and to develop the utilization areas.Therefore in made experiments, the Friedel-Crafts reactions were used for modificationprocess.The emulsion polystyrene (PS) (M=5,0.105 g/mol) was reacted with acetic anhydride(AA; d= 1,082 g/cm3; M=102 g/mol) in the presence of catalyst BF3.O(C2H5)2 (d=1,123 g/cm3;M=142 g/mol) in chloroform (CHCl3). The effects of reaction components concentrations,temperature and solvent volume on the chemical modification reaction were examined andoptimum reaction condition was determined. The amount of acetyl functional groups anchoredto the aromatic of polystyrene by the reaction were obtained with titration of acetic acidpoduced. Quantity bonded acyl group 0,061 mole and percentage bonded 30,02% weredetermined of modified polystyrene in optimum condition. The structure of modifiedpolystyrenes were investigated by IR-spectrometer. The durability of modified polystyreneobtained optimum reaction condition was tested thermogravymetric (TGA) analysis, againtstthe metal surface under adhesion and corrosion conditions (anticorrosion).