Preparation and definition of low molecular weight homo and copolymers of styrene
Düşük molekül ağırlıklı polistiren homo ve kopolimerlerinin hazırlanması ve tanımlanmaları
  1. Tez No: 134515
  2. Yazar: HASAN SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Düşük Molekül Ağırlıklı Polystiren Homo ve Kopolimerlerinin Hazırlanması ve Tanımlanmaları SARIKAHYA, Hasan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Levent Yüceer Ocak 2003, 82 sayfa Strenin düşük molekül ağırlıklı homo ve kopolimerleri, emülsiyon ve çözelti teknikleri kullanılarak hazırlandı. Stiren kopolimerleri, komonomer olarak 2EHA ve MA kullanılarak hazırlandı. Düşük mol oranlı MA kullanıldığında kopolimer verimleri oldukça azdı. Birim S/MA mol oranı 1/1 olan polimer yüksek verimle elde edildi. Elde edilen polimerlerin çok düşük erime noktasına, çok düşük viskoziteye ve yüksek ölçüde sıcak yapışkanlığa sahip olması isteniyordu. Ancak hiçbir kopolimer istenilen özellikleri tam sağlayamadı. Gerekli sıcak yapışma özelliği ancak SMA polimerinin n-butanol ile esterleştirilmesi sonucu elde edilebildi. SMA polimerinin oluşumunda, zincir transfer reaktifi MPA konsantrasyonunun, polimer viskozitesine etkisi incelendi. Bu inceleme SMA polimerinin karboksil guruplarının nötralizasyonu sonucunda polimerin sudaki çözeltisi kullanılarak yapıldı. Bu çalışmada MPA' in SMA oluşumunda çok iyi etki yaptığı gösterdi. SMA polimeri, n-butanol, 1-oktanol ve neopentilalkol ile esterleştirilerek modifiye edildi. Bir şeker türevi olan arabinokloroloz'da bir alkol olarak modifikasyonlarda kullanıldı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Preparation and Definition of Low Molecular Weight Homo and Copolymers of Styrene SARIKAHYA, Hasan MSc in Chemistry Supervisor : Prof Dr. Levent Yüceer January 2003, 82 pages Low molecular weight homo and copolymers of styrene were prepared both in emulsion and solution. The copolymers of sytyrene were prepared with comonomers such as 2-ethylhexyl acrylate (2EHA) and maleic anhydride (MA). The resins with low ratio of MA gave low yields of polymers. The resins with unit S/MA ratio of 1 : 1 gave high yields. The polymers were intended to have a very low m.p, very low viscosity and high hot tackiness; however none of the resins obtained had these characteristics. Desired tackiness were obtained only after the esterification of the styrene- maleicanhydride (SMA) resins with n- butanol. Chain transfer agent (MP A) concentration versus viscosity (molecular weight) of the resin was investigated by the viscosity measurements of the SMA resins in water solutions after neutralisation of the remaining carboxylic acid groups. It was shown that MPA is a good transfer agent for this purpose. Further modifications of the SMA resins were carried out with, n-butanol, 1-octanol, neopentylalcohol. A sugar derivative (arabinochloralose) was also tried as a modification alcohol.