A comparative evaluation of knowledge and income spillovers: The case of Antalya and Izmir city-regions
Bilgi ve gelir sıçramalarının karşılaştırmalı bir değerlendirmesi: Antalya ve İzmir kent-bölge örneği
  1. Tez No: 185751
  2. Yazar: HEDİYE NUR HASIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son zamanlarda ekonomik coğrafya alanındaki görgül çalışmalar iki temel soru ile ilgilenmektedir; ekonomik büyüme ve bilgi mekansal olarak sınırlı mıdır ve ekonomik büyüme ne ölçüde bilgi ile desteklenmektedir. Bu tezde, mekansal ekonometri uygulamaları yardımı ile, ekonomik büyüme ve bilgi ilişkisi ?mekansal sıçramalar? açısından değerlendirilmiştir. Kent-bölge tartışmalarının ekonomik büyüme ve bilgi sıçramaları yazınına eklenmesi ile mekandaki sıçramanın daha geniş bir açıdan ele alınması amaçlanmıştır. Seçilen kent-bölgeler olan İzmir ve Antalya örnekleri üzerine yapılan çalışmalarda her ikisinde de mesafe dinamikleri ve mekansal sıçramaların önemini belirten sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, yapılan analizlerin sonuçları Bilgi Toplumu tartışmalarında beklenen şekilde büyüme ve bilgi sıçramalarının birbirine koşut olmadığını, tam tersine zıt yönlü gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The empirical literature in economic geography has recently dealt with two fundamental questions, whether growth or innovation is spatially bounded or not and how far the economic growth is determined by knowledge. In this thesis, relations between economic growth and knowledge relation is discussed from spatial spillovers perspective with the help of spatial econometric techniques. Adding city-region discussion to the existing literature, the thesis aims to evaluate the economic growth and knowledge spillovers from a broader perspective. The selected cases are two dynamic and rapidly transforming centers, namely İzmir and Antalya City-regions and the results suggest the strong relevance of proximity effects and spillovers in both of the cases. Moreover, the analyses show that growth and knowledge spillovers operate in opposite directions rather than a parallel pattern as expected in Knowledge Based Economy discussions