Patatesin farklı kurutma şartlarındaki kurutma karakteristiklerinin belirlenmesi
The determination of drying charactreristics at conditiones different drying of potato
  1. Tez No: 185762
  2. Yazar: GÜLAY MENGEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİPATATESİN FARKLI KURUTMA ŞARTLARINDAKİ KURUTMAKARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİGülay MENGEŞSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Makinaları Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Haydar HACISEFEROĞULLARI2005, Sayfa: 64Jüri: Prof. Dr. Fikret DEMİRProf. Dr. Kazım ÇARMANYrd. Doç. Dr. Haydar HACISEFEROĞULLARIBu çalışmada, patatesin farklı hava sıcaklığı ve ön işlem şartlarındagösterecekleri kurutma karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Denemelerde havasıcaklığı olarak 60 oC, 70 oC ve 80 oC, hava hızı olarak 2 m/s alınmıştır. Patatesörnekleri, kurutma öncesi ön işlem olarak 20x10x4 mm, 12.5x12.5x12.5 mm ve25x12.5x12.5 mm boyutlarında kesildikten sonra kurutulmuşlardır. Elde edilenverilerden yararlanılarak istatistiki değerlendirmeler yapılmıştır.Denemeler sonucunda, hava sıcaklığının ve uygulanan ön işlemin patatesinkuruma hızı üzerine olan etkisi belirlenmiştir. Patateslere ait kuruma sabiti (k)değerleri 20x10x4 mm boyutundaki patates örneklerinde 1,997…3.787,12.5x12.5x12.5 mm boyutundaki patates örneklerinde 0,851…1,341 ve25x12.5x12.5 mm boyutundaki patates örneklerinde 0,601…0,833 arasındabulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Patates, hava sıcaklığı, hava hızı, ön işlem, kurumahızı, kuruma sabiti
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMS THESISTHE DETERMINATION OF DRYING CHARACTRERISTICS ATCONDITIONES DIFFERENT DRYING OF POTATOGülay MENGEŞSelçuk UniverstyGraduate School of Naturel and Applied SciencesDepartment of Agricultural MachinerySupervisor: Assist. Prof. Dr. Haydar HACISEFEROĞULLARI2005, Pages: 64Jury: Prof. Dr. Fikret DEMİRProf. Dr. Kazım ÇARMANAssist. Prof. Dr. Haydar HACISEFEROĞULLARIIn this study the drying characteristics of potato which is grown Niğde regionfor different air temperature and pretreatments were determined.In the trials, airtemperatures as 60 0C, 70 0C, 80 0C and air velocities as 2.0 m/s were taken. Potatosamples that cut at dimensions 20x10x4 mm, 12.5x12.5x12.5 mm and 25x12.5x12.5were dried. Statistical evaluations were done from data which taken trials.In the trials result, the effects on potato drying velocity of air temperature andapplied pretreatment were determined.Drying coefficient(k) values for samples ofpotato were found 1,997…3.787 (20x10x4 mm); 0,851 …1,341(12.5x12.5x12.5mm) ;0,601…0,833(25x12.5x12.5 mm) respectively.KEY WORDS: Potato,air temperature,air velocity, pretreatment,dryingvelocity,drying cefficientii