Reasons and consequences of international labor migration of women into Turkey: Ankara case
Türkiye'ye uluslararası kadın iş gücü göçünün sebep ve sonuçları: Ankara örneği
  1. Tez No: 185769
  2. Yazar: NESLİHAN ATATİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'ye uluslararası kadın isgücü göçünün sebep vesonuçlarını incelemektir. Yeni küresel yeniden yapılanma süreciylebirlikte, üretim yapısı ve isgücü düzenindeki degisimler ile enformelekonominin yükselisi farklı cografyalar arasındaki uçurumu artırmıs vehizmet sektörü ile kadın isgücü arasında güçlü bir arz-talep iliskisikurmustur. Bugün milyonlarca yoksul kadın emeklerini baska bir ülkedesatmak için ülkelerini terk etmektedir. Türkiye 1980'lerden beri, eskiSovyet ülkelerinden gelen kadınlar için popüler bir varıs noktası olmustur.Birçogu Türkiye'ye yasal yollardan girmekte ancak vize sürelerini asmakve çalısmak suretiyle yasadısı duruma düsmektedir. Hizmet sektörü bukadın isgücünü çekerken, birçogu yatılı ev isçisi olarak çalısmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to analyze the reasons and consequences ofinternational labor migration of women workers into Turkey. With theprocess of new global restructuring, transformations in productionstructure and labor organization, and rise of informal economy widen thegap between different geographies and generate a tied demand and supplyrelation between female labor and service sector. Today millions ofwomen who suffer from poverty leave their countries in order to sell theirlabor in another country. Turkey has been a popular destination for womenfrom post-Soviet countries since the 1980s. Many of them enter Turkeylegally in accordance with Turkish visa requirements but become illegalby overstaying and working in country. Service sectors absorb this femalelabor, and many of them are employed as live-in domestic workers.This study aims to investigate how macro factors of internationalmigration like global restructuring and transformations in the informaleconomy affects meso and micro structures. In this context, this studyfocuses on the formation of intermediary agencies and particularlyindividual migratory experiences of post-Soviet women in Ankara.