The new international migration from a gender perspective: A case study of post-Soviet 'servants of tourism' in Antalya
Toplumsal cinsiyet perspektifinden yeni uluslararası göç: Antalya'daki post-Sovyet 'turizm hizmetkarları' örneği
  1. Tez No: 230925
  2. Yazar: GÖZDE GEBELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR RUMELİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Sociology, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
This thesis explores the determinants and consequences of the migration of women from the former Soviet Union countries to Turkey by adopting a gender perspective. The theoretical and analytical framework of the study is built on the assumption that migration is a gendered and a gendering process. The major argument of the thesis is that the basic determinant of migration of women from post-Soviet countries is economic, and women gain economic opportunities in Turkey either through wage labor or marriage. Secondly, the position of migrant women in the host country, the way people think about and act to them, is determined by different power hierarchies which they have not themselves constructed, such as class, age, race, ethnicity and nationality all which mediate with relations of gender. The third argument is that, migrant women do not take their situation for granted; instead they display resistance by getting organized, by developing strategies and constructing identities that lead to empowerment of women through redefinition of gender relations and other power relationsThe empirical part of the thesis is derived from the fieldwork conducted in Antalya which includes self-completion questionnaires, non-participant observation and semi-structured in-depth interviews conducted with migrant women in Antalya from the former Soviet Union countries who are working in tourism industry as low-paid service laborers. They are shortly called `post-Soviet servants of tourism'. The findings of the fieldwork are that women migrate to Turkey for a variety of reasons; either for labor or marriage. For women whose major motivation for migration is to work and increase economic opportunities, the ease of visa requirements, the weather and their networks are the major reasons for choosing Turkey. Secondly, the experiences of migrant women are context-dependent. The dynamics of tourism industry in Turkey influence women's status and experiences to a great extent. Among the post-Soviet women working in Turkey in different types of work, women in tourism are the most integrated to the society due to the social relationships surrounding their work. Thirdly, women in tourism display signs of resistance to the problems related to their migrant status by cooperating and networking with their home and host societies.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Türkiye?ye gerçekleşen kadın göçünün sebep ve sonuçlarını toplumsal cinsiyet perspektifinden irdelemektedir . Çalışmanın teorik ve analitik çerçevesi göçün cinsiyetlendirilmiş bir olgu olduğu fikri üzerine inşa edilmiştir. Çalışma üç temel amaç çerçevesinde şekillenmiştir: Birinci olarak, eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Türkiye?ye olan kadın göçünün temel sebepleri ekonomiktir ve kadınlar ekonomik beklentilerini ücretli emek ya da evlilik yoluyla karşılamaktadırlar. İkinci olarak, göçmen kadınların Türkiye?deki statü ve konumları toplumda var olan ırk, yaş, cinsiyet, sınıf gibi hiyerarşik güç ilişkileri ve bunların cinsiyet ile ilişkileri tarafından belirlenmektedir. Üçüncü olarak, kadınlar misafir ülkedeki konumlarını kabullenmek yerine farklı stratejiler üreterek ve kimlikler yaratarak güçlendirmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle, göçmen kadınlar toplumsal cinsiyet ilişkilerinin dönüşmesinde ve kadınların güçlenmesinde önemli bir role sahiptir.Tez Antalya?da yapılan bir saha çalışmasına dayanmaktadır. Araştırmada gözlem, anket ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış, bu bağlamda turizm endüstrisi içinde düşük ücretli işlerde çalışan eski Sovyet Ülkeri?nden olan kadınlarla görüşmeler yapılmıştır. Bu kadınlara, `turizm hizmetkarları? adı verilmiştir. Araştırma temel olarak kadınları Türkiye?ye gelişinde en büyük etmenlerin çalışmak ya da evlenmek olduğunu ve Türkiye?ye giriş-çıkışların görece kolaylığı, ulaşım ve haberleşme ücretlerinin düşüklüğü ve kadınların Türkiye?deki sosyal ağlarının varlığı olduğunu göstermiştir. İkinci olarak, çalışma Türkiye?deki kadınların göç deneyimlerinin çalışmakta oldukları iş kolunun dinamikleri ile belirlendiği ve turizm dinamiklerinin göçmen kadınların topluma entegre olması ve kabullenilmesinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. Son olarak, çalışmaya katılan kadınların `göçmen?liklerini kabul etmek yerine, haklarını savunmak ve şartlarını iyileştirmek adına örgütlü ya da bireysel mücadele ettikleri gözlemlenmiş, bud a kadınların toplumsal cinsiyet ilişkilerindeki dönüşümün aktörleri olduğunu göstermiştir.