Ana arılarda (Apis mellifera L. ) farklı dönem canlı ağırlıkları ve üreme özellikleri
The live-weight of honeybee queens (Apis mellifera L. ) at different ages and reproductive traits
- Tez No: 185828
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VASFİ GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziANA ARILARDA (Apis mellifera L.) FARKLI DÖNEM CANLI AĞIRLIKLARI VE ÜREMEÖZELLÄ KLERÄ Yasin KAHYAAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman. Doç. Dr. H. Vasfi GENÇERBu çalışma, (1) ana arıların çıkış sonrası cinsel olgunlaşma süresince ağırlık değişimini, (2) çıkışağırlığının çiftleşme, yumurtlamaya başlama sürelerine ve değişik dönemlerdeki ağırlıklarına etkisinive (3) çıkış ağırlığının ana arıların yumurtlama faaliyeti ve bazı üreme özellikleri üzerine etkisinibelirlemek amacıyla yapılmıştır.Ana arılar çıkış ağırlıklarına göre hafif (200 mg) olmaküzere 3 gruba ayrılmıştır. Bu ana arıların yaşamlarının ilk dönemlerinde çeşitli gözlemler ve ölçümleryapılmıştır. Farklı ana arı grupları arasında (hafif, orta, ağır) çıkıştan, çiftleşmeye ve yumurtlamayabaşlayıncaya kadar geçen süreler arasındaki farklılıklar istatistik olarak önemli bulunmamıştır(P>0.05). Çıkıştan ilk çiftleşme uçuşuna, son çiftleşme uçuşundan yumurtlamaya başlamaya veçıkıştan yumurtlamaya başlama zamanına kadar geçen süreler ortalama, 6.86 gün, 3.05 gün ve 10.6gündür. Çıkıştan sonra 3. gün, yumurtlamaya başlama, yumurtlamaya başladıktan sonra 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE LIVE-WEIGHT OF HONEYBEE QUEENS (Apis mellifera L.) AT DIFFERENT AGESAND REPRODUCTIVE TRAITSYasin KAHYAAnkara UniversityGraduate School of Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor: Assoc. Prof. Dr. H. Vasfi GENÇERThis study was conducted to determine (1) the weight changes of honey bee queens duringreproductive development after emergence, (2) the effect of weight at emergence on their matings,onset of ovipositions and their weights at different periods and (3) the effect of weight at emergenceon their egg laying activity and some reproductive characters.Honey bee queens were divided into 3 groups based on their weights at emergence: light (200 mg). The queens in mating boxes wereinspected regularly and weighed at different periods. Differences in intervals between emergence,mating flight and onset of oviposition between queen-weight groups were not found to be statisticallysignificant (P > 0.05). The mean intervals from emergence to first mating flight, from last matingflight to onset of oviposition and from emergence to onset of oviposition were 6.86 days, 3.05 daysand 10.60 days, respectively.