Lineer vektör alanları ve geometrik uygulamaları
Linear vector fields and geometrical applications
  1. Tez No: 185846
  2. Yazar: TÜRKAN YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi˙ ˙LINEER VEKTÖR ALANLARI VE GEOMETRIK UYGULAMALARITürkan YAYLACIAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Yusuf YAYLIsBu tez beş bölümden oluşmaktadır.s sBirinci bölüm giriş ve tez için gerekli temel kavramlara ayrılmıştır.s sIkinci bölümde, SO(3) ve SE(3) Lie grupları, so(3) ve se(3) Lie cebirlerinin tanımları˙verilmiştir.sÜçüncü bölümde, E 3 Öklid uzayında lineer vektör alanları ele alınarak, lineer vektöralanlarının belirttiği integral eğrileri incelenmiştir.g g sDördüncü bölümde, E 2n+1 de lineer vektör alanları ele alınmış, bir lineer vektörsalanına karşılık gelen matrisin rankının çift veya tek olması durumunda elde edilenseğrilerin karakterizasyonları verilmiştir.g s3Son bölümde, Öklid uzayında elde edilen sonuçlar, E1 Minkowski uzayına genelleşti-srilmiştir.s2006, 43 sayfaAnahtar Kelimeler : Lineer vektör alanı, Integral eğrisi, Vida hareketi, 1-Parametreli˙ ghareket, Öklid uzayı, Minkowski uzayı,i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisLINEAR VECTOR FIELDS AND GEOMETRICAL APPLICATIONSTürkan YAYLACIAnkara UniversityGraduate School of Natural And Applied SciencesDepartment of MathematicsSupervisor: Prof. Dr. Yusuf YAYLIThis thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, descriptions of Lie groups SO(3) and SE(3) and Lie algebrasso(3) and se(3) are given.In the third chapter, integral curves which are stated by linear vector fields areexamined considering the linear vector fields in E 3 Euclidean space.In the fourth chapter, in E 2n+1 linear vector fields are handled characterization ofthe curves which are acquired providing the rank of the matrix which matches alinear vector field is even or odd.In the last chapter, the results which are required in Euclidean space are generalized3into E1 Minkowski space.2006, 43 pagesKey Words : Linear vector field, Integral curve, Screw motion, 1-parameter motion,Euclidean space, Minkowski spaceii