Probiyotik ve organik asit katkılı karma yemlerle beslenen etlik piliçlerde performans ve değişik doku özellikleri
The effects of probiotics and organic acids supplementation to diets on broiler performance and some intestinal organs
- Tez No: 185927
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETSunulan bu araştırma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ZiraatFakültesi Araştırma birimlerinde 72 Ross PM etlik civciv kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Çalışmada her biri 18 civcivden oluşan 1 kontrol olmak üzere 4grup kullanılmıştır. Araştırmada,ilk günden kesim gününe kadar kontrol grubunatemel yemler katkısız verilirken II. gruba probiyotik (%0,2), III. gruba organik asit(%0,4), IV. gruba ise probiyotik+organik asit (%0,2+%0,4) katılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin varyans analiz sonuçları, canlı ağırlık, yemtüketimi, sıcak karkas, dolu taşlık, karaciğer ve kalınbağırsak uzunluklarıbakımından gruplar arasında önemli bir farklılığın bulunmadığını göstermiştir(P>0,05). Yem tüketimi miktarları bakımından yapılan analiz sonucunda, hafta Xgrup interaksiyon etkisinin önemli olduğu saptanmıştır (P=0,011).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out at Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty ofAgriculture and consisted of 4 groups (control and 3 treatments), each of which had18 Ross PM broiler chicks. One of the group was chosed as a control group and theothers were used for experimental groups. While control group fed unsupplementeddiet, probiotic (%0,02), organic acid (%0,04) and probiotic + organic acid(%0,2+%0,4) were added to the diets of group II, III, IV, respectively.At the end of the experiment, according to the variance analyses of the weigtgains week x group interaction were statistically no significant(P=0.205). Thebetween groups were statistically significant (P=0.00). Feed consuption values, weekx group interaction were statistically significant (P=0.011).