Markov zincirinde bootstrap
Bootstrapping Markov chains
- Tez No: 185961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziMARKOV ZİNCİRLERİNDE BOOTSTRAPSerhat DUMANAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri Enstitüsüİstatistik Anabilim DalıDanışman : Yrd. Doç. Dr. İhsan KARABULUTEfron (1982), gözlemlerin birbirinden bağımsız aynı dağılımlı olması durumunda,istatistiklerin bilinmeyen örneklem dağılımlarının tahmin edilmesi problemine çözümyolu olarak, bootstrap metodunu önermiştir. Ancak markov bağımlılığı ile tanımlımarkov zincirleri için bootstrap metodunun kulanılabilir olup olmadığı sorusu önemlibir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Markov bağımlılığı ile tanımlısonlu durum uzayına sahip ergodik markov zincirleri için Basawa et al. (1990)'ninbootstrap teknikleri ile ilk uğrama zamanı rasgele değişkeni için Kulperger and Rao(1989)'nun çalışmaları açıklanmaya çalışılmıştır.2006, 54 sayfaANAHTAR KELİMELER: Markov zinciri, bootstrap, geçiş matrisi, geçiş olasılıkları,koşullu bootstrap, ilk uğrama zamanıi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisBOOTSTRAPPING MARKOV CHAINSSerhat DUMANAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of StatisticsSupervisor : Asst. Prof. Dr. İhsan KARABULUTEfron (1982) proposed the bootstrap method as a way to solve the problem ofestimating unknown sampling distributions of statistics, when the observations areindependent and identically distributed. Howewer, for markov chains, which are definedby markov dependence, the question if it is possible to use bootstrap method for markovchains, becomes an important problem, which we are faced with. In this study, forergodic markov chains, which are defined by markov dependence and has a finite statespace, the bootstrap techniques of Basawa et al. (1990) and for the hitting time randomvariables the works of Kulperger and Rao (1989) are tried to explain.2006,54 pagesKEY WORDS: Markov chain, bootstrap, transition matrix, transition probabilities,conditional bootstrap, hitting timeii