İstanbul'da diş hekimi muayenehaneleri ve mobilya organizasyonları
Dentists offices and furniture organizations in İstanbul
- Tez No: 185971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETBu araştırmadaki amacım; günümüzde İstanbul'da diş hekimimuayenehanelerinde kullanılan mobilyaların ihtiyaç ve işlev sıralamalarınagöre (klinik- laboratuar -bekleme-sekretarya mobilyaları) tercih biçim vemalzeme gibi detaylarıyla yetkili birimlerce belirlenmiş standartlarauygunluğunu saptamak ve bu saptama doğrultusunda tasarlanacak yenimuayenehanelerde karşılaşılacak sorunları sıralamaktır.Tez kapsamın da İstanbul içerisinde pilot bölge olarak seçilen Bakırköy ilçesimerkezinde bulunan ve farklı standartlardaki diş hekimi muayenehaneleri elealınmıştır. Araştırmam da işlevine ve tercih sebebine göre ele alınanmobilyalarla, muayenehanelerin fotoğraflı tespitleri yapılarak bazı özellikleriverilmiştir. Yüz ayrı diş hekiminin görüşleri ve muayenehanelerin taramasıgöz önünde bulundurularak, içlerinde on bir muayenehanenin fotoğraflısaptamaları ve beş muayenehanenin de planları çıkarılarak içlerinde bulunanmobilya örnekleri oluşturulmuştur.Genel olarak örneklemdeki endüstriyel mobilyalar dışındaki tüm mobilyalarözel tasarlanmış olmamakla beraber birbirlerinin takibi şeklindedir. Klinikbölümündekiler genellikle metal aksamlı ve profesyonel kullanıma aitendüstriyel mobilyayı tamamlamak amacı içindedir. Ofis bölümünde fazlacakarşılaşılmamakla beraber prestij mobilyaları tercih sebebi olmaktadır.Bekleme ve içinde barındırdığı sekretaryanın mobilyaları ise çağdaş konutmobilyalarından farksız hatta bazı muayenehanelerde diş hekiminin konutunaait mobilyaların değişiminden kaynaklanan fazla eşyaların bir arayagelmesiyle oluşturulmuş bir dizgiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKTMy goal in this research is to determine the conformity of the furniture used indendists? offices in İstanbul according to the needs and functions sequence(clinic-laboratory-waiting hall-secretariat furniture) with details likepreference, style and material to the standarts set out by the relevant units.Within the scape of this thesis work, dendists? offices in the centre ofBakirköy district that is selected as the pilot in İstanbul with differing standartsare handled. İn my research the firnuture and offices handled with respect totheir functions and reason for preference are definend with some pewlaritiesillustraed by photographs, taking into account the opinions of 100 differentdentists and screening of offices and by constructing plans of 5 offices andtaking photographs of 11 offices furniture sampling are formed. The pre andpost-designed shape in cooperation of dentist and architect of one of thoseare set out in plans whereas not all the furniture were specially designedexcept the industrial ones, they are sequential in a way. Those in clinicdepartment are generalli made of metal and intended to complementindustrial furniture for professionel use. Although not encountered much inthe Office part, prestige furniture are mostly preferned.İt is determined that the furniture in waiting hall and the secreteriat are notdifferent from conremporary home furniture. İt is also seen that some officeshave a sytle expressing the compilation of redendant furniture brought fromhomes following redecoration.