İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran 10-13 yaş grubu hastaların ortodontik maloklüzyon tipine göre motivasyonlarının değerlendirilmesi
Motivational assesment according to orthodontic malocclusion classification on patients aged between 10-13 referred to Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics
- Tez No: 519462
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Motivasyon çok çeşitli etkenlerden köken alan ve arzu edilen sonuca ulaşma amacıyla bilinçli/bilinçsiz davranışları uygulamak için görülen harekete geçme uyarısıdır. Bu çalışmada ortodontik maloklüzyon tipi ve IOTN dental sağlık komponentine göre tedavi ihtiyacı belirlenen, özellikle 'alay edilme' nin en sık görüldüğü preadolesan hasta grubunun ortodonti kliniğine başvurma nedenlerinin yani motivasyon faktörlerinin, maloklüzyon algılarının, yaşadıkları sosyal problemlerin ve tedaviden beklentilerinin maloklüzyon tipine göre tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından değerlendirilerek çocuk ruh sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığı onaylanan soruları yanıtladıktan sonra muayene bulguları ile ankete verilen yanıtlar karşılaştırılmıştır. Bulgularımıza göre ortodontik anomaliler içinde hastaların en çok farkında olduğu problem çapraşıklıktır ve çapraşıklık düzeyi şiddetli olan bireylerin farkındalığı da daha fazladır. Ortodontik maloklüzyon sebebiyle çocukların yaşadığı sosyal ve psikolojik problemler değerlendirildiğinde bireylerin en çok öz güven eksikliği yaşadığı görülmüştür. Elde ettiğimiz sonuçlara göre 10-13 yaş grubu çocukların motivasyon kaynağı büyük oranda eksternal kaynaklıdır ve diş hekimi yönlendirmesi aile yönlendirmesinden daha fazladır. Preadolesanların ortodontik tedavi için esas motivasyon kaynağı estetik faktörler olup en çok dişlerinin düzelmesi ve güzel bir gülümsemeye sahip olma arzusuyla ortodontik tedavi için müracaat etmektedirler. Estetik kaygılar kızlarda erkeklere oranla daha fazla bulunmuştur. Sınıf III vakaları ortodontik tedavi için yaşadıkları fonksiyonel problemler daha fazla motive etmektedir. Sonuç olarak çapraşıklığın şiddetlenmesi ve Sınıf III anomaliler bireyleri ortodontik tedaviye yönlendirmede etkili olurken; estetik kaygılar kızlarda, fonksiyonel şikayetler erkeklerde öncelikli motivasyon nedeni olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation arises from a wide variety of factors and is a warning of action to display conscious/ unconscious behaviors in order to achieve the desired outcome. In this study, it was aimed to determine the individual motivational factors that created the demand for orthodontic treatment, perception of malocclusion, social problems and expectations from the treatment, in preadolescent patients who are known to be exposed to most teasing, and who have the need for treatment according to malocclusion type and IOTN dental health component. Findings on the clinical examination and answers given to the questionnaire that was approved by Istanbul University Department of Child and Adolescent Mental Health and Diseases were compared. According to our results, crowding is the most perceived problem and the aweraness of the patient is higher who has severe crowding. When social and psychological problems experienced by children caused by orthodontic malocclusion is evaluated, it was concluded that low level of self confidence is the most common problem. According to our results, motivation of children aged 10-13 years is mostly external and dentist recommandation is more than family orienting. The main motivation in preadolescents for orthodontic treatment is aesthetic factors, and they refer to orthodontic treatment to improve the appereance of their teeth and to have a nice smile. Our results indicated that girls have more aesthetic concern than boys. Class III cases are more motivated for orthodontic treatment due to the functional problems caused by their malocclusion. As a result, increasing severity of crowding and Class III malocclusions are effective in referring individuals to orthodontic treatment; as the primary motivational factor, aesthetic concerns are seen in girls, and functional complaints in boys.