İstanbul'da bazı SSK kurumlarında ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde çalışan diş hekimlerinin iş tatminlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction of dentists employed under some of the social security institutions and at the University of İstanbul Faculty of Dentistry
- Tez No: 91395
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Dentistry, Health Care Management
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
BOLUM 7 Tezin Adı : İstanbul'da Bazı SSK Kurumlarında ve İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesinde Çalışan Diş Hekimlerinin İş Tatminlerinin Değerlendirilmesi Adı Soyadı : Yeşim Gezgin Danışman : Prof. Dr. Atıf Akdaş Program : Sağlık Kurumlan Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı Kabul Tarihi : 29 Kasım 1999 Anabilim Dalı : Sağlık Kurumları Yöneticiliği ÖZET Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Mayıs-Ekim 1999 tarihlerinde İstanbul'da Sosyal Sigortalar Kurumu büynesinde çalışan 60 Diş Hekimi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan 60 Diş hekimi olmak üzere toplam 120 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı; bu kuramlardaki Diş hekimlerinin iş tatminlerini ölçmek, bazı mesleki ve sosyo-demografik özelliklerini belirlemek, iş tatmini açısından kurumlar arası farklılıkları ortaya çıkarmak ve yöneticilerin Diş hekimlerinin iş tatminlerini artıracak önlemler almasına katkıda bulunmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu aracılığı ile gözlem altında uygulanarak toplanmıştır. Veri toplamada Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) iş tatmini ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmanın değerlendirilmesi sonucunda Diş hekimlerinin her iki kurumda da daha çok, orta düzeyde tatminli oldukları ve Üniversite bünyesinde çalışanların SSK çalışanlarından anlamlı derecede daha fazla iş tatminine sahip oldukları bulgulanmıştır. Her iki kurumda da Diş Hekimlerinin en az tatmin puanı aldığı değişkenler;“ücret”,“çalışma koşulları”ve“ilerleme”iken, en çok tatmin puanı aldıkları değişkenler;“ahlaki değerler”“sosyal hizmet”,“arkadaşlık”ve“sosyal statü”olmuştur. Bu bulgular sonucunda Diş hekimlerine yönelik iş tatmini araştırmalarının daha geniş çaplı olarak yapılması, Diş hekimlerinin çalışma ortamlarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, Diş hekimleri odalarının bu tür araştırmaları teşvik etmeleri ve de yöneticilerin gerekli tedbirleri almaları önerilmiştir. 49
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF JOB SATISFACTION OF DENTISTS EMPLOYED UNDER SOME OF THE SOCIAL SECURITY INSTITUTIONS AND AT THE UNIVERSITY OF ISTANBUL FACULTY OF DENTISTRY SUMMARY This research of descriptive nature, has been conducted during the period between May and October 1999 in Istanbul over 120 people in total, 60 of which are the dentists employed under Social Security Institution and the remainder are the dentists working at Istanbul University, Faculty of Dentistry. The object of this research is to measure the job-satisfaction levels of the dentists working at these institutions, to determine some of their professional and socio-demographical characteristics, to put forward the differences between these two institutions with respect to job-satisfaction and to contribute to the process of taking measures by the administrators in order to increase the level of job-satisfaction. The data were collected by the researcher through application of an questionnaire form prepared by the researcher, under observation, In the process of data-collection, the job-satisfaction scale of Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) was used. As a result of evaluation of this study, it was found that the dentists have job- satisfaction of average level in both institutions and those working at the university are more satisfied with their jobs than those employed by SSK at a significant degree. With both institutions, the variable scored with the minimum satisfaction point by the dentists are;“wage”,“working conditions”,“promotion”, while the highest scored variables are“moral values”,“social service”,“friendship”and“position”. As a result of these findings, it was proposed that the job-satisfaction researches should be conducted over the dentists more extensively, the working environment and conditions of the dentists should be improved, the chambers of dentists should promote such researches and the administrators should take necessary measures. 50