Sanal organizasyonların işletme kültürüne getirdiği yenilikler ve Türkiye'deki sanal işletmeler üzerinde bir uygulama
The İnnovations of virtual organizations to the enterprise culture and a practice on the virtual organizations in the Turkey
- Tez No: 185994
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Son 20 yılda internet ve diğer iletişim araçlarının yaygınlaşıp gelişmesi, işletme yönetimbiçimlerinde önemli değişimlere yol açmaya başlamıştır. şletmeler ve diğer organizasyonlar,teknolojinin her türlü olanaklarını kullanarak gelişme yoluna gitmişler, bazı işletmeler, birbölümlerini sanal hale getirip çalışmalarını sürdürme yolunu tercih ederken, bazıları da işletmenintamamını sanal ortama taşıma yolunu seçmişlerdir.Özellikle geleneksel organizasyonlarda görülmeyen bazı parametre ve değişkenlerinişletmeyi etkilemesi sonucu, işletme kültürü, sanal organizasyonlara uyum sağlayacak biçimdedönüşmüştür.Sanal organizasyonlar yapısal olarak, iletişim yoğun işletmeler olmaları nedeniyle, süreklideğişen ve gelişen bir teknolojik ortama uyum sağlayabilecek esneklik ve kapasite ile çalışmakdurumundadırlar. Sanal organizasyonların, teknik becerilere sahip yöneticiler gerektirmesi,geleneksel işletmelere oranla zaman ve mekân kısıtlarının olmayışı, koordinasyon üzerine kurulubir yönetim anlayışı, rekabetin biçim değiştirmesi bu organizasyonların belirgin özellikleridir.Uzaktan çalışmanın getirdiği olumlu ve olumsuz özellikler bu organizasyonları etkilemektedir.Mekân olarak dağınık bir organizasyon yapısına sahip olan sanal organizasyonlar, güvenunsuru konusunda çok daha fazla çaba harcamak durumundadırlar. Çünkü güveni pekiştirmek içingerekli araçların çoğu ellerinde yoktur. Bilgi güvenliği, öteden beri işletmelerin sorunu olmaklaberaber, sanal işletmelerde, bilginin oluşturulması, taşınması, kopyalanması ve çoğaltılmasınınkolaylaşmasıyla birlikte, geleneksel organizasyonlarla kıyaslanmayacak oranda ön planaçıkmıştır. Sanal organizasyonlar kısa aralıklarla yenilik yapma zorunluluğu içindedirler. Çünküsanal ortamlarda tüm değerler, ürünler ve servisler kısa zamanda tüketilmektedir.Sanal organizasyonda, çevre unsuru, izlenmesi güç bir biçimde değişken ve gelişmeyeaçıktır. Dolayısıyla bir sanal organizasyon yöneticisi çevreye uyum için özel bir çabaharcamalıdır.Bir sanal organizasyon yönetimi bu farkları göz önünde bulundurarak yapılandırılmalıdır.Uzaktan çalışmaya uygun bir işletme kültürüne sahip olmayan bir organizasyonun, başarılıolamayacağını belirtebiliriz. Yaptığımız uygulama-anket çalışması da bu görüşümüzüdesteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Internet and other communication devices have developed and to be spread to thecrowd of people with at last 20 years. This state has caused to change the businessmanagement culture and forms. Enterprises and other organizations developed by using all ofthe possibility of these technologies. While the some firms are virtualling a part of theirorganization, also some are virtualling all of the firm.Especially some characteristics, parameters and variables what unprecedented withtraditional enterprises has effected the management culture of firms. As so as organizationsmust be adopted to the virtual environment. Virtual organizations need the managers whoown technical ability. These organizations are flexible as time and place. Thus theirmanagement is centered on the coordination. Also the competition has been changing as form.Some specialty of working virtually has effected this organization.VO has organized scattered so they must be hard working to the trust. Because theyhave not tools for supply the trust like traditional organizations. Information security isimportant for every firms. It?s more important for virtual organization. Because informationstore, copy and transmitting are first stage for these organizations. Virtual organizations haveto innovation their products and their management.For the virtual organizations, environment has a continual changing and it?s verydifficult to follow. For this a virtual organization manager must be hard working according tothe environment.A virtual organization management has to form these by taking into consideration thedifferences. A virtual organization can?t be if it?s not formed like that remote. Ourquestionnaire is supporting this sight.