Elektronik ticaretin ekonomik etkilerinin gelişmiş ülkeler ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of the effects of electronic commerce on developed countries and Turkey
- Tez No: 185993
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
20.yüzyıl, her alanda büyük teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir çağ olarakkapanmıştır ve 21.yüzyılda enformasyon teknolojilerinin gelişim sürecine paralel olarakekonomik faaliyetlerin doğası radikal bir biçimde değişmektedir. Geçmişin yüz yüze ya da yazılıform sistemine dayalı ticaret şekli, elektronik hale gelmektedir.İnternet kullanımının artması, iletişim yapısının güçlenmesi ve güvenlik konusundakiendişelerin büyük oranda ortadan kalkmasını sağlayan güvenlik teknolojilerinin gelişmesi,işletmeden tüketiciye elektronik ticaret ve işletmeden işletmeye elektronik ticaret başta olmaküzere diğer elektronik ticaret türlerinin de tüm dünyada hızla yaygınlaşmasını sağlamaktadır.Başta ABD olmak üzere, Japonya ve AB ülkeleri gerek elektronik ticaretin hacmi gerekseyapılan ulusal ve uluslararası çalışmalarda başı çeken ülkelerdir. Türkiye'de elektronik ticaretingelişimi bu ülkelerdeki elektronik ticaret gelişiminden farklı bir yol izlememektedir ve Türkiyeelektronik ticaret konusunda hızla ilerleyen bir ülke konumundadır.Elektronik ticaret geleneksel ticaretin yerini almaya başlamış ve mikro ve makroaçıdan bir çok etkiler yaratmıştır. Elektronik ticaret, mikro ekonomik etkililikte iyileştirmeyaratma potansiyelini makro ekonomik performansa yansıtmaktadır. Elektronik ticaretmaliyetleri azaltıcı, rekabeti arttırıcı, fiyatları azaltıcı, etkinlik ve verimliliği arttırıcı etkilerinyanı sıra pazar ve işletme yapılarını değiştiren etkilere de sahiptir. Elektronik ticaretin pazarlamaanlayışına, tüketici davranışlarına, satış potansiyeline, ticarete konu olan mal ve hizmetlereetkileri de olmaktadır. Bu etkiler gelişmiş ülke ekonomilerinde görüldüğü gibi, Türkiye'deelektronik ticareti kullanan işletmelerde de görülmektedir. Bunların yanı sıra elektronik ticaretmakro açıdan düşünüldüğünde özellikle orta ve uzun vadede istihdam ve işgücü piyasasını,uluslararası ticareti, enflasyonu, ülkelerin büyüme ve kalkınma potansiyellerini, kayıtdışıekonomilerini etkilemektedir. Bu etkiler elektronik ticareti uzun süredir kullanan gelişmiş ülkeekonomilerinde daha çok görülmektedir. Türkiye'de ise elektronik ticaretin kullanımı arttıkçagörülecektir.
Özet (Çeviri)
The 20th century ended as an age of significant technological developments inevery area. In the beginning of the 21st century, as paralel to the periodical development ofinformation technology, the nature of economic activities has changed radically. Thecommercial way of the past based on face to face or written form has become electronic.The development of security technology which eliminates worries on security,increasing of use of internet, getting strength of communication structure have enabled thespreading in the lead of electronic commerce from business to customer and business tobusiness and also other electronic commercial types in all over the world. USA, Japan and EUcountries are the leader countries in both electronic commercial volume and national andinternational studies in this field. In Turkey, the development of electronic commerce issimiliar to those of leader countries and Turkey has progressed rabidly in electroniccommerce.Electronic commerce had replaced the traditional commerce and caused manymicro and macro economic effects. Electronic commerce reflects an increase in the microeconomic effectiveness to the macro economic performance. Electronic commerce has effectsnot only in reducing costs, increasing competition, reducing prices, increasing effectivenessand productivity but also on changing the structure of market and business. Electroniccommerce has also effects on marketing approach, consumer attitudes, sale potential, goodsand services subject to commerce. These effects have been already experienced by thedeveloped countries, in Turkey the same effects have been experienced by the companies thatuse electronic commerce. Furthermore, if electronic commerce is considered at the macrolevel it especially effects labor market in middle and long term, international trade, inflation,growth and development potential of countries and underground economy. These effects aremostly experienced in the developed countries that have used electronic commerce for a longtime. These effects will be experienced as the use of electronic commerce spread in Turkey.