Tragic characteristics in Shakespeare's Hamlet and Miller's death a salesman
Shakespeare'in Hamlet ve Miller'in satıcının ölümü adlı eserlerindeki trajik özellikler
  1. Tez No: 185999
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez William Shakespeare'in Hamlet, Danimarka Prensi ve Arthur Miller'ınSatıcının Ölümü adlı eserlerindeki temel trajik özellikleri ve bu özelliklerin trajik evriminiele alan karşılaştırmalı bir araştırmadır. Bu tez aynı zamanda trajedi üzerine onun farklıboyutlarıyla kapsamlı bir analizdir. Bir edebi tür olan trajedinin tarihsel sürecinde KraliçeElizabeth dönemi ve modern dönemin muazzam temsilcileri olarak bu tezde temel alınaniki önemli trajik oyunun analizi bir trajik evrim temelindeki yönün kavranmasını sağlar. Butezin odak noktası bu oyunları tarihsel süreç içerisinde en dikkate değer trajediörneklerinden ikisi yapan özgünlüklerini ortaya koymaktır. Aynı zamanda, WilliamShakespeare ve Arthur Miller trajediye yaptıkları temel katkılarıyla iki ölümsüz oyun yazarıolarak bu tezde odaklanılmaktadırlar. Kraliçe Elizabeth dönemini trajedisinin çoğunlukladoğaüstü öğelerle, tanrısallıkla ve üst sınıfa mensup karakterlerin ilişkileriyle ilgilenmesinekarşın, modern trajedi çoğunlukla ekonomik sorunlar gibi hayatın gerçekçi taraflarıyla,sıradan bir insan üzerinde iş dünyasında başarılı olması için dayatılan sosyal baskıyla veorta sınıfa mensup sıradan karakterlerin ailesel bir perspektif içindeki basit ilişkileriyleilgilenmektedir. Kısaca, bu özellik bu tezin bütün araştırmasından diğer özelliklerinarasında Kraliçe Elizabeth dönemi trajedisi ve modern trajedi arasındaki en göze çarpantrajik evrim olarak anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparative study of William Shakespeare?s Hamlet, Prince ofDenmark and Arthur Miller?s Death of a Salesman in the context of their basic tragiccharacteristics and tragic evolution of these characteristics. It is also a comprehensiveanalysis on tragedy with its different dimensions. The analysis of two significant tragicplays, which are based on in this thesis as monumental representatives of the Elizabethanand modern periods in the historical background of tragedy as a literary form, enables torecognise the way on the basis of a tragic evolution. The focus of this study is theoriginality of these two tragic plays which makes them two of the most remarkableexamples of tragedy during the time. At the same time, William Shakespeare and ArthurMiller are focused as the two immoral playwrights with their basic contributions to tragedyin this thesis. While the Elizabethan tragedy mainly concerned with supernatural elements,divinity and relationships of members from upper class, the modern tragedy mainlyconcerned with realistic aspects of the life like economic crisis, social pressure on acommon man to be successful in the business life and simple relationships of commonpeople from middle class within a familial perspective. Briefly, this characteristic isessentially inferred from the whole discussion of this thesis among others as the moststriking tragic evolution between the Elizabethan and modern tragedy.