Comparative analysis of post industrial dockland transformation initiatives: Guidance for policy for the Haydarpaşa Port and surroundings
Liman alanlarında endüstri sonrası dönüşüm girişimlerinin karşılaştırmalı analizi: Haydarpaşa Limanı ve çevresi için politika rehberi
- Tez No: 228533
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Urban transformation initiatives are interventions that aim to manage urban change. Evolving from slum clearance and renewal, these initiatives took different forms throughout the century, in accordance with their social, economic and spatial contexts. The dominant urban context of the late 20th and early 21st century being deindustrialization and decentralization, urban redevelopment and regeneration initiatives became the highlights of urban policy. Alongside the ever-transforming residential neighborhoods and city centers, deindustrialization brought about change in some other parts of the city that had incredible value: Docklands. These areas were slowly being abandoned in this period; creating serious socio-economic and spatial problems while also creating unique opportunities for cities in their adaptation to the postindustrial economy. The fall of production as the basis of urban economies was followed by the rise of consumption, which cherished these vast and publicly owned spaces abandoned by production related uses.Turkish cities are, and have been, transforming with a pace which policy intervention can barely catch up with. Turkish docklands are under real estate investment pressure in a similar way to the vacant docklands of postindustrial cities around the world, but with one significant difference. Dockland transformation has not been the condition, but is the desired situation in our port cities; Haydarpaşa port constituting one of the best examples. While still fully functional, this important port and its surroundings, including the Haydarpaşa train station, has been subject to transformation proposals throughout the last decade. Following a number of unsuccessful initiatives, the latest proposal for the area has been ?Haydarpaşa World Trade Center and Cruiser Project?.This thesis aims to understand the actual forces behind transformation of a dockland area in Turkey, and to determine if the proposals have been addressing these forces and factors. The study involves examination of the conditions of urban development in the postindustrial era and some cases of dockland transformation schemes launched in this period. The aim is to compare these cases and their backgrounds to the context of the Haydarpaşa area, in order to determine the relevance of the utilized policy models to transform this extremely valuable part of the Bosphorus.
Özet (Çeviri)
Kentsel dönüşüm girişimleri kentsel değişimi yönetmeye yönelik müdahalelerdir. Bu müdahaleler, gecekondu yıkımı ve kentsel yenilemeyle başlamış, sosyal, ekonomik ve mekansal şartlara göre yüzyıl boyunca evrilerek çeşitli biçimler almışlardır. 20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başını biçimlendiren kentsel bağlam endüstrisizleşme iken, kentsel yeniden yapılandırma ve canlandırma girişimleri kentsel politikanın öne çıkan öğeleri olmuşlardır. Endüstrisizleşme sürecinde, zaten sürekli dönüşüm içinde bulunan konut alanları ve kent merkezlerine ek olarak, son derece değerli kentsel alanlar olan limanlar da değişimle karşı karşıya kalmıştır. Endüstrisizleşme döneminde bu alanlar arkalarında ciddi sosyo-ekonomik ve mekansal sorunlar bırakarak yavaş yavaş terkedilmişler, ancak aynı zamanda kentlerin endüstri sonrası ekonomiye uyum sağlamaları için eşi bulunmaz fırsatlar sunmuşlardır. Kentsel ekonomilerin temelinde yer alan üretimin düşüşünü tüketimin yükselişi takip etmiş, tüketim ekonomisi ise üretime dayalı kullanımların terk ettiği ve kamu mülkiyetinde bulunan bu geniş alanlara büyük değer vermiştir.Türk kentleri politik müdahalenin zorlukla yetişebildiği bir hızla dönüşmektedir. Türkiye?deki liman alanları, dünyanın her yerindeki endüstri sonrası kentlerin terkedilmiş liman alanlarına benzer biçimde gayri menkul yatırımı baskısına maruz kalmıştır. Ancak arada önemli bir fark bulunmaktadır. Liman alanlarının dönüşümü liman kentlerimizin içinde bulunduğu değil içine itildiği bir durumdur. Haydarpaşa Limanı bu farklılığın en iyi örneklerindendir. İşlevini hiç kaybetmemiş olmasına rağmen, bu önemli liman ile Haydarpaşa Tren İstasyonu?nu da içine alan çevresi, son on yıl içinde dönüşüm projesi tekliflerine konu olmuştur. Bir kaç başarısız girişimin ardından son olarak ?Haydarpaşa Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvazör Limanı? projesi gündeme gelmiştir.Bu tez, Türkiye?de bir liman alanında dönüşümünün arkasındaki esas etmenleri anlamayı ve proje tekliflerinin bu etmenleri ne derece karşıladığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kentsel gelişmenin endüstri sonrası koşullarını ve bu döneme ait bazı liman dönüşüm örneklerini incelemektedir. Hedeflenen, bu örnekler ve koşulların Haydarpaşa?nın içinde bulunduğu bağlam ile karşılaştırılması ve böylece uygulanmış modellerin İstanbul Boğazı?nın bu değerli parçasının dönüştürülmesi için ne kadar uygun olabileceğinin belirlenmesidir.