Küreselleşen dünyada bilgi güvenliğine yönelik politikalar: Sayısal imza teknolojisi ve Türkiye
Information security policies in the globalized world: Electronic signature technology and Turkey
- Tez No: 186015
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kapitalist birikim sürecinin 1970'ler sonrası girdiği darboğazla başlayanyeniden yapılanma Freeman'ın enformasyon ve iletişim teknolojileri paradigmasıolarak adlandırdığı yeni bir tekno-ekonomik paradigmanın doğuşuna yol açmıştır.Yeni tekno-ekonomik paradigma gereği etkileşimli internet benzeri ağlarınyaygınlaşması ülkelerin ekonomik çıkarları açısından önem kazanmış; enformasyonve iletişim teknolojileri çokuluslu sermayenin küresel ölçekte yayılmasının önündekiengelleri aşmasına yardım edecek altyapıyı oluşturmuştur.Diğer yandan kapitalist sermayenin akışı kritik anlamda bilgi güvenliğinebağlıdır. Sayısal ağlar üzerinde gerçekleşen elektronik ticaretin gelişebilmesi vekullanıcılar tarafından benimsenmesi için taraflar arasında iletilen bilginin gizliliği,bütünlüğü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayacak teknik ve hukukialtyapıların kurulmasına yönelik yasal düzenlemeler tüm dünyada hayatageçirilmeye başlanmıştır. Bilgi güvenliğine yönelik politikaların oluşumu başlangıçtaulusal güvenlik ile ticari çıkarlar arasında gerilim yaratmış, ancak sonuçta küreselenformasyon ağları üzerinden gerçekleştirilen ticarete sekte vurulmaması adına açıkanahtarlı altyapı küresel bir standart haline gelmiştir. Bu süreçte önemli bir diğernokta ise bilgi güvenliği uygulamalarının kendisinin bir birikim alanı olarakkurulmasıdır. Açık anahtarlı altyapı üzerinden işlem gören elektronik sertifikasağlayıcıları ticari ve özel kuruluşlar olarak kurgulanmış; bilgi güvenliğiuygulamaları ulusal ve uluslararası rekabet yasalarına uyumlu olarak inşa edilmiştir.Türkiye'de de bilgi güvenliği başlangıçta dar bir bakış açısıyla ?ulusalgüvenlik? kapsamında ele alınmış ancak bu girişimler gerek TUENA'nın küreselrekabete yönelik yerel üretim yeteneklerinin geliştirilmesini öngören stratejisigerekse de yerel ticari oyuncuların karşı çıkışları sonucu gerçekleşmemiştir. e-Avrupa+ ve e-Dönüşüm Türkiye girişimleriyle birlikte açık anahtarlı altyapıbenimsenmiş; Elektronik İmza Kanunu da açık anahtarlı altyapı üzerinde işlevsellikgösteren elektronik imzayı düzenlemiştir. Diğer yandan Elektronik İmzaKanunu'nun kendisi küresel politikalara eklemlenme sürecinin bir parçası olarakkarşımıza çıkmakta, yerel üretimin özendirilmesi gibi bir strateji içermemektedir.Buna rağmen TÜBİTAK bünyesinde yerli yetenek edilmiş olması ve ESHS olarakfaaliyet gösteren kuruluşların bu yeteneklerin özel sektöre geçmesiyle oluşmuşolması elektronik imza uygulamalarının yerel yazılıma dayalı olarakgerçekleştirilebilmesine olanak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reconstruction, which has started with the bottleneck the capitalistaccumulation process went through in post 1970s, has lead to the birth of a newtechno-economic paradigm that Freeman called as a paradigm of information andcommunication technologies. Interactive networks like the internet becoming widelyspread as a requirement of the new techno-economic paradigm has gainedimportance for the economic interests of countries and information andcommunication technologies have provided the infrastructure that would help themultinational capital overcome the obstacles it meets in becoming spread worldwide.On the other hand, flow of capitalist capital depends on information securityin a critical sense. Confidentiality of information transferred between parties hasbeen ensured worldwide with legal regulations for establishment of technical andlegal infrastructures that will provide verification of integrity and identification ofparties in order to develop digital e-commerce and its acceptance by users. At first,creation of policies for information security has caused tension between nationalsecurity and commercial interests, but in the end, for the sake of keeping commercialactivities over global information lines unharmed, public key infrastructure hasbecome a global standard. Another important point in this process is theestablishment of information security applications themselves as an accumulationfield. Certification service providers that serve over public key infrastructure havebeen designed as commercial and private institutions; information securityapplications have been built compatible with the national and internationalcompetition laws.Information security in Turkey has at first been handled as a ?nationalsecurity? issue within a narrow point of view, but thanks to the strategy of TUENAwhich envisages development of local production capabilities towards globalcompetition and rejections of local commercial players, these acts have not beenrealized. With the e-Europe+ and e-Transformation Turkey attempts the public keyinfrastructure has been adapted, and the Electronic Signature Law that has itsfunctionality on public key infrastructure has set the ground for electronic signature.In another view, the Electronic Signature Law itself surfaces as a part of joint phaseto global policies, and it does not contain a strategy like promoting the localproduction. However, TÜBITAK employing local abilities under its roof andinstitutions functioning as certification service providers being formed by theseabilities transfer to private sector enable electronic signature applications to berealized based on local software.