Karapara ve karapara aklama ile etkin mücadele
Dirty money and effective combating money laundering
  1. Tez No: 186018
  2. Yazar: ADİLE ÖZORTAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
KARAPARA VE KARAPARA AKLAMA LE ETK N MÜCADELEAdile OZORTAKÖZETGünümüz suç alanına baktığımızda, organize ve mali suçların ağırlık kazandığınıgörürüz. Zira, suçlular küreselleşen bir dünyada faaliyette bulunabilmek için organize birşekilde örgütlenir olmuşlardır.Devlet otoritesine bir başkaldırı olarak ortaya çıkan suç örgütleri veya bilinen yaygınadı ile organize suç örgütlerinin temel motivasyonlarından birisi de paradır. Bu tür örgütler,icra ettikleri yasadışı faaliyetlerden birtakım gelirler sağlamakta, icra edecekleri yeni suçlar vefaaliyetler için finansal bir kaynağa ihtiyaç duymaktadırlar. Sağlanan bu gelirler bilindiğiüzere karapara olarak, bu paranın meşru bir görüntüye kavuşturulma gayretleri ise aklamakavramı içerisinde mütalaa edilmektedir.Yüksek lisans tezi olarak sunduğum çalışmamın birinci bölümünde, karaparanın yasalolmayan yollardan elde edilen gelirler olduğunu ve bu gelirlerin hangi yollarla meşruiyetkazandırılıp finansal sisteme dahil edildiğini irdelemeye çalıştık.kinci bölümde ise karaparanın kayıtdışı ekonomi ve organize suçlulukla ilişkisi,uluslararası alanda karapara aklama ile mücadele konusu irdelenmiştir.Üçüncü bölümde ise Türk Hukukunda karapara aklama suçu, karaparanınTürkiye'deki varlık nedenleri, ülkemizde karapara aklama ile mücadele ve 5237 Sayılı TürkCeza Kanunu ile yeniden düzenlenen karapara aklama suçunu yeni adı ile suçtan kaynaklananmalvarlığı değerlerini aklama suçunu irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
DIRTY MONEY AND EFFECTIVE COMBATING MONEY LAUNDERINGAdile OZORTAKABSTRACTWhen we look at the crime arena of today, we see that organized and financial crimesexhibit rising. So, in a globalized world, the criminals become more organised to act for theirorganisation.One of the main motivators of the crime organisations which appear as a revolt againstgovernment authority or under the known name of organised crime organisations is themoney. Such kind of organisations earn some revenue from the illegal activities which theyperform and need financial sources to perform new crimes and activities. This revenue whichis known as dirty money, is tried to have seen as a legal revenue and this transformation ismentioned as money laundering.In the first section of the study which is offered as master thesis, we tried to examinethat the dirty money is the kind of revenue which is earned from the illegal activities and howthis revenue is legalized and included in the financial system.In the second section, the relation of dirty money with the unrecorded economy andorganised guiltiness, the battle of money laundering in the international arena.In the last section, the crime of dirty money in the Turkish Law, the creature of moneylaundering in Turkey, the battle of money laundering in Turkey and the dirty money crimethat its name is changed as cleaning the assets sourced from crime by the effect of 5237numbered Turkish Crime Law are tried to examine.