Avrupa Birliği sürecinde karaparayla mücadele yöntemleri ve Türkiye örneği
- Tez No: 159608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
153 ÖZET“AB sürecinde karaparayla mücadele yöntemleri ve Türkiye Örneği”adlı tez çalışmasında karaparayla mücadelede yapılan çalışmaların ulusal ve uluslar arası vitrindeki görünümü anlatılmış, karaparayla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemi vurgulanmıştır Yapılan çalışmada Avrupa birliği ülkelerindeki mevzuat yapısı, mücadeleci birimlerin çalışma şekli anlatılmaya çalışılmıştır. Ülkemizdeki mevzuat çalışmalarının önemi belirtilerek, yapılan yeni mevzuat çalışmaları ve uluslararası girişimler hakkında bilgi verilmiştir. Tez araştırma yöntemi olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.Konu ile ilgili kitap, makale ve diğer yapılan çalışmaların büyük bölümü taranmıştır.Ayrıca konuyla ilgili kanun, yönetmelik.genel tebliğ şeklinde yayınlanan kaynaklardan da yararlanılmıştır. Karapara kaynaklık eden öncül suçlar sayılmış.yeni yapılan mevzuat çalışmalarıyla öncül suç kavramımın genişleyerek.mücadelede etkinliğin arttırıldığına dikkat çekilmiştir. Uluslararası alanda yapılan çalışmalar; anlaşma ve tavsiye kararları sayılarak.karaparayla mücadelenin dünya gündeminde edindiği yere işaret edilmiştir. Ülkemizin uluslararası alanda yapılan mücadelede kararlı bir ülke olduğu, bu kararlılığı gösteren başta Strasbourg Konvansiyonu şartlarının onaylanması ve iç mevzuatımıza uygunluğunun düzenlenmesi ilgili yeni kanuni düzenleme çalışmaları sayılmıştır. 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanun'daki karaparayla ilgili ifadelerin mücadele konusunda yeni açılımlar getirdiğine dikkat çekilerek, yeni düzenlemeyle Ceza Kanunlarında 1 yıl ve üzerinde alınan cezalardan dolayı elde edilen gelirin karapara olarak sayılması kararlaştırılmıştır. Yapılan çalışmalardan yola çıkılarak ülkemizin mücadele samimi olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında sonuç olarak karaparanın aklanması ile daha etkin mücadele edilebilmesi amacıyla ulusal ve uluslarası işbirliğine vurgu yapılmış, karaparanin ülke ekonomileri üzerine yaptiği etki örneklerle154 açıklanarak mücadelelerim gerekliliği üzerinde durulmuştur. Karapara aklama konusunda ülkemizde eğitim çalışmalarına daha ağırlık verilmesi.yargı birimlerinin uzmanlaşması gerektiği MASAK'ın yapısının yeniden yapılandırılması, mücadeleci birimler arasındaki bilgi alışverişine önem verilmesi konularda çalışma yapılması önerilmiştir.Ayrıca suçla ve suç gelişmesiyle toplumsal bilincin oluşturulması alınacak önlemler içerisinde en etkili ve sonuç getirecek önlem olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
155 ABSTRACT The perspective of Fight against Black Money in national and international area and the importance of international cooperation is emphasized in this thesis study called“The Fighting Methods Against Black Money in European Union Process and Turkey Example”. The legislation structure, the mode of operation of fighting units in Europen Union countries are explained and some information is given about the significance of regulations in our country, new studies and international initatives. Source scanning is used as the research method and most of the books, articles and other studies about the subject are scanned. Laws, regulations and declerations about the subject are also used. The premise crimes that result black money are considered, enlargement and the improvement capacity of the consept of premise crime are emphasized. The place of Fighting against Black Money in the World is shown by considering the international studies, agreements and recommendations. Turkey's insistence on International Fight Against Black Money is depicted, the confirmation of Strasbourg Convention and the regulations for our own laws(New improvements came with the statements about Black Money in Turkish Punishment Law number 5237) are considered as the studies showing this insistence. In conclusion, it's stressed on the international cooperation for more efficient fight against black money, improving the importance of education studies in our country, the need for the specialization of judgement units.156 Reorganization of MASAK and the improvement of information exchange between fighting units is suggested.