Karapara aklama ile mücadelede uluslararası boyut
Fight against the laundering and its international dimensions
  1. Tez No: 231004
  2. Yazar: DÜL DANZANJAMTS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz dünyasında karapara aklama suçu, bütün ülkeleri etkileyen, uluslararası alanda büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama ne yazık ki birçok ülkede karapara konusunda yeterli düzenlemeler yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, karapara aklama yöntemlerini tespit edip, buna karşı mücadele konusunda ulusal ve uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayarak, insanları bilgilendirmek ve bilinçli davranmaya yöneltmektir.Yüksek lisans tezi olarak sunacağımız bu çalışmanın ilk bölümünde karapara, karapara aklama kavramları ve karapara aklama aşamalarını açıklayarak konuya giriş yapılacaktır.Daha sonra, yasal olmayan yollardan elde edilen gelirlerin ne tür yollarla meşruiyet kazandırılıp finansal sisteme nasıl dâhil edildiği irdelenecektir.Aynı Bölümde, karaparanın Kayıtdışı Ekonomi ve Organize Suçlarla olan ilişkisi de irdelenecektir.İkinci Bölümde ise, çalışmanın asıl amacı olan uluslararası alanda karapara aklama ile mücadele konusu ele alınacak ve şu anki dünyada karapara aklama sorunlarıyla etkin bir şekilde mücadele eden bazı ülkelerin çabaları incelenecektir.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak bu araştırmanın genel amacına ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
When we look at the crime arena of today, we see that organized crime and financial crimes are increasing day by day. Unfortunately, in the world, there are not enough effort to fight against Money Laundering and Organized Crimes. Therefore, we can not deal with such crimes in world. The world organizations have to come together and fight the organized crimes and money laundering, after that they have to educate and inform the citizens against those crimes.In the first section of the study which is offered as master thesis, we would like to explain the concept of the Money laundering as well as all the methods and steps.Also we tried to examine that the dirty money is the kind of revenue which is earned from the illegal activities and how this revenue is legalized and included in the financial system.In the same section, the relation of dirty money with the unrecorded economy and organized crime, the battle of money laundering in the international arena.In the last section, we try to explain the international efforts and endeavors with the Money Laundering.