Yazınsal nitelikli çocuk kitaplarının çocuğun okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerilerine etkisi
Effect of literary children books on reading comprehension and writing skills of children
- Tez No: 186060
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
ÖZETDeneysel bir nitelik taşıyan bu çalışma; Giriş, Yöntem, YazınsalNitelikli Çocuk Kitapları ve Bunların Çocuğun Anadili Gelişimine Katkısı, EğitimDurumlarında Kullanılan Çocuk Kitaplarının Yazınsal Özellikleri ve ÇocuğaGöreliği Açısından İncelenmesi, Bulgular ve Yargı ve Öneriler olmak üzere altıana bölümden oluşmuştur.Bu çalışmada, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarının çocuğun okuduğunuanlama ve yazılı anlatım becerilerine katkısının olup olmadığı araştırılmış;sonuçta şu bulgulara ulaşılmıştır:Birinci denence ile grupların okuduğunu anlama becerisinin ?bilgi?düzeyindeki farkları yoklanmıştır. Sonuçta, öğrencilere, okuduğunu anlamabecerisinin ?bilgi? düzeyindeki davranışlarını kazandırmada, geleneksel yöntemile yazınsal nitelikli çocuk kitaplarına göre hazırlanmış Türkçe öğretimiprogramının benzer derecede etkili olduğu saptanmıştır.İkinci denence ile grupların okuduğunu anlama becerisinin ?kavrama?düzeyindeki farkları yoklanmıştır. Sonuçta, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarınıntemel araç olarak kullanıldığı Türkçe öğretimi programının öğrencilere,okuduğunu anlama becerisinin ?kavrama? düzeyindeki davranışlarınıkazandırmada, geleneksel yöntemden daha etkili olduğu saptanmıştır.Üçüncü denence ile, grupların okuduğunu anlama becerisi ?toplam?(bilgi+kavrama) farkları yoklanmıştır. Sonuçta, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarınagöre oluşturulan Türkçe öğretimi programının; öğrencilere, okuduğunu anlamabecerisini bütünleyen (oluşturan) davranışların kazandırılmasında, gelenekselyöntemden daha etkili olduğu saptanmıştır.171Dördüncü denence ile grupların yazılı anlatım becerisinin ?bilgi?düzeyindeki farkları yoklanmıştır. Sonuçta, yazılı anlatım becerisinin ?bilgi?düzeyindeki davranışlarını kazandırmada, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarına göretasarlanmış Türkçe Öğretimi Programı ile geleneksel yöntemin benzer derecedeetkili olduğu saptanmıştır.Beşinci denence ile grupların yazılı anlatım becerisinin ?uygulama?düzeyindeki farkları yoklanmıştır. Sonuç olarak, yazınsal nitelikli çocukkitaplarına göre oluşturulan Türkçe öğretimi programının; öğrencilere, ?yazılıanlatım becerisi?nin ?uygulama? düzeyindeki davranışlarını kazandırmada,geleneksel yöntemden daha etkili olduğu saptanmıştır.Altıncı denence ile grupların yazılı anlatım becerisi ?toplam?(bilgi+uygulama) farkları yoklanmıştır. Sonuç olarak, yazınsal nitelikli çocukkitaplarına göre oluşturulan Türkçe öğretimi programının; öğrencilere, yazılıanlatım becerisini bütünleyen (oluşturan) davranışların kazandırılmasında,geleneksel yöntemden daha etkili olduğu saptanmıştır.Yedinci denence ile grupların okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerisi?genel toplam? farkları yoklanmıştır. Sonuçta, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarınagöre oluşturulan Türkçe öğretimi programının; öğrencilere, okuduğunu anlamave yazılı anlatım becerisini bütünleyen (oluşturan) davranışlarınkazandırılmasında, geleneksel yöntemden daha etkili olduğu saptanmıştır.Sekizinci denence ile grupların kompozisyon (yazılı anlatım) becerisifarkları yoklanmıştır. Sonuç olarak, yazınsal nitelikli çocuk kitaplarına göreoluşturulmuş Türkçe öğretimi programının; öğrencilere, kompozisyon (yazılıanlatım) becerisini kazandırmada, geleneksel yöntemden daha etkili olduğusaptanmıştır.172
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study, which is experimental in nature, is comprised of six main sections as:Introduction, Method, Quality Literary Children's Books and their contribution tothe development of the mother tongue of the Child, Literary Features of theChildren's Books used for Educational purposes and Examining them accordingto Relativity of the Child, Findings, conclusions, and Recommendations.In this study, the ability to understand what the child reads and whether theliterary quality children's book contributed or not to the written expression of thechild were examined; sonuçta şu bulgulara ulaslmistır.With the first hypothesis the differences in the“knowledge”level in theability to understand what you're reading of the groups was tested. The resultshowed that in gaining“knowledge”level behavior in understanding what youread that the traditional method and the Turkish teaching program preparedaccording to the literary quality children's books were equally effective.The second hypothesis tested the groups to see if there were any differencesin the levels of the ability to“comprehend”what you read. The result showed thatthe program to teach the students Turkish by using quality literary children'sbooks was more effective in enabling the children to gain“comprehension”levelbehavior in understanding what you read than the traditional methodThe third hypothesis tested the groups for“total”(knowledge +comprehension) differences in understanding what you read. The result showedthat the program for teaching the students Turkish through the use of quality173literary texts was more effective in complementing the children's ability tounderstand what they read behavior than the traditional method.The fourth hypothesis tested the groups for differences in the“knowledge”level in written expression skills. The results showed that the program designed forteaching the students Turkish through the use of literary quality children's booksand the traditional method were equally effective in giving the children“knowledge”level written expression skills.The fifth hypothesis tested the groups for differences in the“implementation”level of written expression skills. The results showed that theprogram developed to teach the children Turkish through the use of literaryquality children's books was more effective in giving the children“writtenexpression skills”at the“implementation”level than the traditional method.The sixth hypothesis tested the groups for differences in the“total”(knowledge + comprehension) in written expression skills. The results showed thatthe program designed to teach the students Turkish through the use of literaryquality children's books was more effective than the traditional method in givingthe children complementary written expression behavior.The seventh hypothesis tested the groups for differences in the“generaltotal”in understanding what you read and written expression skills. The resultsshowed the program designed to teach the children Turkish through the use ofquality literary children's books was more effective than the traditional method ingiving the children complementary behavior I in understanding what you read andwritten expression skills.The eighth hypothesis tested the groups for differences in composition(written expression) skills. The results showed that the program designed to teachthe children Turkish through the use of quality literary children's books was more174effective than the traditional method in giving the children composition writing(written expression) skills.