Dil-tarih ve coğrafya fakültesi öğrencilerinin değer hiyerarşileri ile ilahiyat fakültesi öğrencilerinin değer hiyararşilerinin karşılaştırılması
Compairs value hiyerarchy between the students language and history-geography faculty and the student of divinity faculty
- Tez No: 186065
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETBu çalışmada, üniversite öğrencilerinin değer hiyerarşileri saptanmayaçalışılmıştır. Bu genel çerçevede üniversite öğrencilerinin değer önceliklerinin ;okudukları fakülte, cinsiyet, yaş ve anne-babalarının eğitim düzeyi değişkenlerinebağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır.Araştırmada, 2004-2005 eğitim yılında Ankara Üniversitesi ne bağlı Dil veTarih-Coğrafya Fakültesi'nde öğrenim gören 199, lahiyat Fakültesinde öğrenimgören 197 öğrenciden veri alınmıştır.Çalışmada üniversite öğrencilerinin değer hiyerarşilerini belirlemek amacıylaRokeach Değer Envanteri D Formu kullanılmıştır.lk aşamada, değer, eğitim kavramları üzerinde durulmuş, kavramsal çerçeveoluşturulmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili yurt içi ve yurt dışında yapılanaraştırmalara verilmiştir.Ikinci bölümde, örneklemin özellikleri, kullanılan ölçeğin niteliği, uygulamave kullanılan istatistiksel teknikler hakkında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde ise, araştırma kapsamına giren öğrencilerin, Rokeach DeğerEnvanteri'nden elde edilen veriler sunulmuştur.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencileri ile lahiyat Fakültesiöğrencilerinin ereksel ve araçsal değer tercih sıralamaları arasında anlamlıfarklılaşmalar göstermiştir.Ereksel ve araçsal değerlerin tercih sıralamalarında, cinsiyet,yaş ve ebeveynineğitim durumuna göre de anlamlı farklılıklar çıkmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise, araştırmadan elde edilen bulgular literatürelbilgiler ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this work, the value hierarchy of university students have been tried to bedetermined. In this general view; value priority of university students, the faculty that theystudy, sex, age and difference of education level of parents have been searched.In the research, data has been gathered from the 217 female and 217 male studentswho study in Language and History-Geography Faculty and Faculty of Divinity of AnkaraUniversity.In the work Rokeach Value Inventory D Form was used to determine value hierarchyof students.In the first step, value, education, have been taken into consideration and conceptualview was tried to be formed. The national and international researches that are relevant to thesubject are discussed.In the second step, it has been informed about characteristics of samples, quality ofcriterion, the statistical techniques.In the third step, datum has been served on the students that are in research at RokeachValue Inventory.Meaningful differences on value and preference line have been observed between thestudents of Language and History-Geography Faculty and the students of Faculty of Divinity..Meaningful differences on the preference order of purposal and means values, sex, ageand education level of parents have been occured.In the forth and the last step, findings that were gained in the researches were tried tobe interpreted by the help of literaturel information. It was suggested about subject.