Basında din eğitimi-öğretimi/laiklik tartışmaları (1945-1960)
Religious education-laicism discussions at media (1945-1960)
  1. Tez No: 186072
  2. Yazar: ZEYNEP NEVZATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZETNevzatoğlu, Zeynep, Basında Din Eğitimi- Öğretimi/ Laiklik Tartışmaları (1945-1960), Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recai Doğan. 242 s.Cumhuriyetin ilanının ardından çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu din öğretimiile ilgili düzenlemeler içermiştir. Kanunun 4. maddesi gereği açılan İmam-HatipOkulları ve İlahiyat Fakültesi açılmalarından kısa bir süre sonra kapanmıştır. Ayrıcaörgün eğitimde yer alan din dersleri de önce şehir daha sonra da köy okullarındankaldırılmıştır. Böylece, din dersleri 1939-1948 yılları arasında okullarda hiç yeralmamıştır. Bu uygulamada, devletin laiklik ilkesini benimsemesi rol oynamıştır.Din adamı yetiştiren kurumların olmayışı dini meselelerin bilgisiz insanlarıneline kalmasına ve toplumda bir ahlak buhranın doğmasına sebep olmuştur. 1945yılından itibaren Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal ve siyasal durum din eğitimi-öğretimi konusunun yeniden ele alınmasını gerekli kılmıştır. 1946'da Çok partilihayata geçişle birlikte daha önce kaldırılan din dersleri tekrardan konulmuş İmam-Hatip Okulları ve İlahiyat Fakülteleri açılmıştır.Din eğitimi öğretimi ile ilgili yeni uygulamalar devlet eliyle din eğitimi yapıldığıizlenimini vermiştir. Bu izlenim ise devletin laik karakteri açısından problem teşkiletmiştir. Laik bir devlette din eğitimi-öğretimi yapılıp yapılamayacağı yada bununkim tarafından yapılacağı uzun süreli bir tartışmaya konu olmuştur.Ancak, yorum farkları sebebiyle, konu üzerinde bir uzlaşma sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNevzatoglu, Zeynep, Religious Education / Laicism Discussions at Media (1945-1960), Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Recai Doğan. 242 p.Following the establishment of republic some arrangements were made aboutreligion schooling by the laws reorganizing education system (Tevhid-i Tedrisat).The Imam-Hatip Schools and Theology Faculty which were opened due to the fourtharticle of this law, were closed shortly after they start education. Besides, religionlessons taking part in the systematic education were firstly removed from city andthen the village schools. Thus, between 1939-1948 years there were no religioneducation in the schools. This situation was a result of the laicism policy of the state.Because of the absence of the institutions giving religious education, religioussubjects were predominated by illiterate people; thus, it caused moral crisis amongsociety. By the 1945, social and political situation of the turkey necessitatedreevaluation of the religion education and schooling. With the beginning of themultiple political party period in 1946, religion lectures were started again andImam-Hatip schools and Theology Faculties were opened.New practice related to religion education and schooling, gave an impression thatas if goverment supports religion education. By virtue of the laicism policy of thestate, this impression caused a problem. It caused log-term discussions whetherreligion education and schooling could be done in a secular state or not and by whomthis education is going to be accomplished.