A microcontroller-based system for inflation and monitoring of uterine tamponade balloons
Rahim tampon balonlarının şişirilmesi ve izlenmesi için mikrodenetleyici tabanlı bir sistem
  1. Tez No: 942446
  2. Yazar: CAN ONUR ÖZDAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğum sonrası kanama, özellikle ileri düzey tıbbi donanıma erişimin kısıtlı olduğu düşük kaynaklı bölgelerde, anne ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bakri balonu gibi rahim içine yerleştirilen tampon balonları, bu kanamaların yönetiminde kritik öneme sahip araçlardır; ancak, bu balonların şişirilme süreci oldukça zahmetli olup, tekrarlayan şekilde sıvı çekimi ve enjekte edilmesini, ayrıca enjektör bağlantılarının sık sık yenilenmesini gerektirir. Bu manuel işlemler hem zaman alıcı hem de fiziksel olarak yorucudur ve insan hatasına açık olmaları nedeniyle uygulama verimliliğini ve standardizasyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışma, standart rahimiçi tampon balon kitlerine entegre edilebilen yenilikçi bir pompa sisteminin geliştirilmesini sunmaktadır. Şırınga pompasına benzer şekilde çalışan bu sistem, bağlantı hataları, el yorgunluğu ve düzensiz kuvvet uygulamaları gibi manuel işlemlere özgü kısıtlamaları ortadan kaldırarak daha hızlı ve tutarlı bir şişirme süreci sağlar. Geliştirilen prototip, sıvı akışı ve basınç değerlerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini mümkün kılan mikrodenetleyici tabanlı bir kontrol sistemi içerirken, aynı zamanda hassas pompa kontrolü de sunmaktadır. Mevcut rahimiçi tampon balonu bileşenleriyle uyumluluğu, kullanım kolaylığı ve düşük enerji tüketimi ön planda tutulan tasarım, batarya ile çalışabilen taşınabilir sistemlere entegrasyonu desteklemektedir. Bu sistem, şişirme işleminin etkinliğini, güvenliğini ve tekrarlanabilirliğini artırarak, özellikle kaynakların sınırlı olduğu klinik ortamlarda anne ölümlerinin azaltılmasına anlamlı bir katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Postpartum hemorrhage (PPH) remains a leading cause of maternal mortality, particularly in low-resource settings where access to advanced medical equipment is limited. Uterine tamponade balloons (UTBs), such as the Bakri balloon, are critical tools in managing PPH; however, their inflation process is labor-intensive, requiring repetitive fluid suction and dispensing, along with frequent syringe reconnections. These manual procedures are time-consuming, physically demanding, and susceptible to human error, potentially compromising both efficiency and standardization. This study presents the development of an innovative pump system designed as an attachment to standard UTB kits. Functioning similarly to a syringe pump, the proposed device enables faster and more consistent inflation by addressing the limitations of manual operation, including connection errors, hand fatigue, and inconsistent force application. The developed prototype integrates a microcontroller-based control system that facilitates precise pump control while offering real-time monitoring of flow and pressure. Emphasizing compatibility with existing UTB components, ease of use, and low power consumption, the design supports future integration into portable, battery-powered units. By improving the efficiency, safety, and reproducibility of UTB inflation procedures, this system has the potential to make a meaningful contribution to reducing maternal mortality, particularly in diverse and resource-constrained clinical environments.