İdeal bakım-onarım personel karmasını ve ekip büyüklüğünü belirlemek için bir simulasyon modeli
A Simulation model for determining ideal personel mix and size of a maintenance crew
- Tez No: 5330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
IDEAL BAKIM- ONARIM PERSONEL KARMASINI VE EKİP BÜYÜKLÜ?ÜNÜ BELİRLEMEK İÇİN BÎR SÎMULASYON MODELİ (Yüksek Lisans Tezi) Tahir Cengi zhan PAMÎR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu tez içinde ele alman problem, endüstriyel yaşam da bakım-onarım yöneticilerinin sık sık karşılaştıkları ve çözüm bulmak zorunda oldukları“Hangi meslek gurubun dan kaçar tane personel gerekiyor?”konusudur. Problemin çözümü için, hangi tür bakım-onarım organizasyonuna sahip olursa olsun herhangi bir endüstriyel kuruluşta uygulana bilecek ve çok yönlü sonuçlar sağlayabilecek bir simulas- yon modeli geliştirilmiştir. Modele ait bilgisayar prog ramı“General Purpose Simulation System-GPSS”(Genel Amaçlı Simulasyon Sistemi) paketi kullanılarak hazırlan mış olup, kişisel bilgisayarlarda (PC) çalıştırılabilecek niteliktedir. Bu yönüyle de modelin bakım-onarım işgücü planlamasında kullanıcıya oldukça yararlı bir araç oluştu racağına inanılmaktadır. Kuyruk Teorisi esaslarına göre çalışan modelin oluşturulması sırasında gerçek uygulama lardan yararlanılmış ve çalışmalar MKEK-Makina Sanayi Mü essesesi, Ankara'nın bakım-onarım birimlerinden sağlanan veriler kullanılarak yürütülmüştür. Simulasyon modeli va sıtasıyla, on beş adet dikenli tel makinası üzerinde yapı lan uygulama çalışmalarında, duruştan kaynaklanan dolaylı bakım-onarım maliyetleri ile direk bakım-onarım maliyetle ri toplamını en küçük yapan (10000 saatlik simulasyon süre sinde 1132613226 TL) ekip büyüklüğü, 9 mekanik ve 8 elekt rik personel, ile 17 kişi olarak bulunmuştur. -vii-
Özet (Çeviri)
A SIMULATION MODEL FOR DETERMINING IDEAL PERSONEL MIX AND SIZE OF A MAINTENANCE CREW (M.Sc. Thesis) Tahir Cengizhan PAMÎR GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT The problem handled In this thesis can be expressed as the question of“how many maintenance people from each trade is required?”. In industrial life this subject is frequently encountered by maintenance managers and has to be solved by them. In order to solve the problem, a simu lation model which can be used in any industrial establis hment yielding multipurpose results regardless of its maintenance organization structure has been constructed. The computer program for the model is prepared by using the“General Purpose Simulation System-GPSS”and can be run on the personal computers. With this aspect, it is believed. that, it will be a very helpfull aid for the user in maintenance manpower planning decisions. While const ructing the model which basicly operates on queueing theory principles, real life applications have been used and the studies were conducted, by using the data which is 'obtained from 4 KEKHl akina Sanayi 1 ties sesesi, Ankara. As a result of the studies made on fifteen barbed wire machines by using the simulation model it is found out that the optimum maintenance crew size which minimizes the total of downtime and direct maintenance costs ( 1132613226 TL for 1000 0 simu lation hours) is 17, 9 being the mechanical and 8 being the electrical personel. -Vlll-