İlköğretim çağı çocuğunun ahlak gelişmesinde manevi değerlerin etkisi
The Effects of spiritual values to moral development of primary education children
- Tez No: 186086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı; genel hatlarıyla manevi değerlerin ilköğretimdüzeyindeki çocuğun ahlâk gelişimine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda 11-12 yaşdönemindeki çocuğun ahlâk gelişiminde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinde aldığıeğitimin etkisi araştırılmıştır.Manevi değerlerin içeriğini ise;Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinde yer alanahlâki konular oluşturmaktadır.Bu değerler sevgi,hoşgörü,yardımseverlik,anne babayasevgi ve saygı,dostluk ve kardeşlik,adaletli olmak,bağışlayıcı olmak,sabırlı olmakşükretmek, başkalarının haklarına saygı duymak,öfkemizi kontrol etmek şeklindedersimizde yerini bulmuştur.Bu araştırma 2004-2005 eğitim-öğretim yılında, Ankara ili Kazan ilçesindeAtatürk İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir.2004-2005 eğitim-öğretim yılının başında ön test ,sonunda ise son test, kırkdakikalık süre içerisinde uygulama yapılan 6. sınıftaki toplam 30 öğrenciyeuygulanmıştır.Anketten elde edilen toplam puanlar SPSS 11.00 Bilgisayar İşletim Programıyardımıyla, İlişkili Örneklemler İçin t-testi(Paired Samples t-test) kullanılarakkarşılaştırılmıştır.Öğrencilerin eğitim verilmeden önceki ahlâki gelişim yargıları puanlarınınortalaması X=26.76 iken, bir yıl süren eğitim sonrasında X= 37.93'e yükselmiştir.Buortalama arasında farkın olup olmadığını görmek için yapılan `İlişkili Örneklemler İçint-testi' sonuçlarına göre bu iki ortalama arasındaki farkın 0.05 düzeyinde istatistikselolarak anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.Bu bulgu, İlköğretim 6.sınıf çağındaki öğrencilere Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisidersinde verilen ahlâki eğitimin, öğrencilerin ahlâki gelişiminin ilerlemesinde olumlubir etkiye sahip olduğunu gösterir.184
Özet (Çeviri)
This research aims to study the effects of spiritual values to moral developmentof primary education students.According to this, the effects of the knowledge gainedfrom Culture of Religion and Knowledge of Moral Values lessons to moraldevelopment of 11-12 year children is studied.Spiritual values include moral subjects that are learned in Culture of Religionand Knowledge of Moral Values lessons. These values are; love, tolerance,charity,parental love, friendship and fraternity, being justice, forgiveness, being patient, givethanks, respect to others right, controll our anger.This research is conducted with sixth grade students in Ankara city-Kazancounty, in Atatürk Primary Education School.At the beginnig of 2004-2005 Educational Year Pre-test and at the end of theyear post-test is applied in 40 minutes for 30 students.Total points obtained from questionaire with Spss Statistical Programme ForSocial Sciences 11.00 , for Paired Samples t-test is used to collate.Before moral education students' moral development judgements mean is X-26.76, after one year education it increases to X= 37.93. According to Paired Samplest-test results, the difference between two mean statistically significant that is 0.05.This finding shows that moral education given in Culture of Religion andKnowledge of Moral Values lessons has a positive effect on sixth grade primaryeducation students.185