Makedonya devlet ilkokullarında din dersleri
Religion lessons in Macedonian state schools
  1. Tez No: 186085
  2. Yazar: HACER SULOOCA VESELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZETVeseli Sulooca, Hacer, Makedonya Devlet Okullarında Din Dersleri, YüksekLisana Tezi, Danışman: Prof. Dr. Cemal Tosun, Ankata Üniversittesi Sosyal BilimlerEnstitüsü, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (Din Eğitim)Anabilim Dalı IV+187. s.Makedonya'da Din eğitiminin yerleşmesi ve yayılması Osmanlı devrinde büyükhız ve yoğunluk kazanmıştır. Osmanlı Devleti, hakimiyetine giren bu topraklarda dahailk andan itibaren Türklere meskün olan köy ve kasabalarda cami, mescit, mektep,medrese kurarak İslam eğitimi ve öğretimin tatbik edilmesine büyük özen göstermiştir.Bu tarih süreci göz önünde bulundurduğumuzda günümüzMakedonya'sında yaşayan Müslüman insanların din eğitimi ihtiyaçlarının belirlenmesive bunlara uygun bir din eğitimi program önerisinin hazırlanması bir ihtiyaçtır.Araştırmamız Giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte: araştırmahakkında bilgi verilmekle beraber araştırmanın din eğitim süreci tanıtılmakamaçlanmıştır. Birinci bölümde; Osmanlı ve Krallık Yugoslavya Döneminde dineğitimin nasıl yapıldığını incelemeye gayret edilmiştir. İkinci bölümde: Bağımsızlıksonrası Makedonya'da din eğitimi ele alınmıştır ir İslam Plan ve Program Önerisihazırlanmaya çalışmıştır. Sonuçta ise; ulaşılan neticelere yer verilmiş ve genel birdeğerlendirme yapılmıştır.- 185 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVeseli Suluoca, Hacer, Religion Lessons in Macedonian State Schools, Thesis ofMaster, Concultant: Prof. Dr. Cemal Tosun, Ankara University Social SciencesInstitute, Main Science Branch of Primary Education Religious Culture and Ethics(Religious Education ), IV+187 p.In Macedonia, religious education?s getting popular and spread had a great speed andintensity during Ottoman period. Ottoman Empire, in these lands that was entered in hisauthorization, in the settled villages and towns of Turks, first of all, founded mosques,masjit, medresseh and schools, acted very carefully about Islamic education andteaching.When we considered this progress of history, determining the needs of the Islamicpeople?s religious education who live in the present Macedonia and preparing aconvenient curriculum suggestion for religious education is a need.Our research consists of Introduction, parts and a conclusion. In the introduction :information is presented about the research and religious education is aimed to beintroduced in that region . In the first part; how the religious education was tried to betaught in the period of Ottoman and Kingdom is tried to be researched. In the secondpart: the religious education is studied after the independance im Macedonia an Islamplan and project suggestion is tried to be prepared. At the final conclusion part: theresult that has been reached is included and a general evaluation has been performed.- 186 -