Edward Albee'de gerçeklik ve bir reji denemesi
The reality in Edward Albee plays
- Tez No: 186087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAYŞE ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZETEDWARD ALBEE'DE GERÇEKLİK ve BİR REJİ DENEMESİAKALIN, NazlıYüksek Lisans TeziDanışman: Yrd. Doç. Dr. GÜLAYŞE ERKOÇ, 219 s.Bu çalışmada, Edward Albee'nin, ?Dubuque'dan Gelen Bayan? oyunuüzerinden, ?gerçeklik? nosyonunun niteliği çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmametni iki ana bölüm halinde oluşturulmuştur. İlk bölümde, ?dramaturjik çalışma?başlığı altında, Albee'nin hayatı ve eserleri çerçevesinde, ?gerçeklik? algısınınmahiyeti ve ?Dubuque'dan Gelen Bayan? oyununda; bu nosyonun ortaya çıkanözgül nitelikleri çözümlenmeye çalışılmıştır. Ardından, Absürd akımın ve absürdtiyatronun kuramsal arka-planı incelenmiş ve genel özellikleri açıklanmıştır.?Dubuque'dan Gelen Bayan? oyununun metin ve karakter çözümlemesi yapılmış;orijinal metnin çalışmayı hazırlayan tarafından yapılmış çevirisi de çalışmametnine eklenmiştir.İkinci bölümü oluşturan ?uygulama çalışması?nda ise, ?Dubuque'danGelen Bayan? oyununun yorumu doğrultusunda yapılan rol çalışmaları anlatılmışve oyunun sahne çalışmaları sırasında hazırlanan reji defteri de metindeverilmiştir. Oyunda kullanılan dekor, kostüm, ışık ve aksesuarın oyunun yorumudoğrultusunda hangi amaçla tasarlanıp uygulandıkları belirtilmiştir.Sonuç olarak, yanılsama içinde yaşamaktansa, yabancılaşmadan kurtulupgerçeklik için de yaşamanın daha iyi olduğuna karar verilmiş. Gerçekliğeulaşmanın zorluğunun, insanı çoğu zaman yanılsama içindeki tükenişesürüklediğine vurgu yapılarak oyun sahnelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE REALITY IN EDWARD ALBEE PLAYSAKALIN, NazlıMaster?s ThesisAdvisor: Yrd. Doç. Dr. GÜLAYŞE ERKOÇ, 259 p.In this dissertation, it is tried to analyze that the Edward Albee?s notion of?reality? in the context of ?The Lady From Dubuque?. The text has two mainchapters. In the first chapter, namely ?dramaturgical work?, it is tried toinvestigate, in the framework of the Albee?s biography and his works, that thecharacteristics of Albee?s notion of ?reality? and the specific folds of this notionwhich is especially evident in ?The Lady From Dubuque?. Followingly, the generalcharacteristics and theoretical back-ground of Absurd and absurd theatre isclarified. The text and the characters of ?The Lady From Dubuque? is analyzedand the translated version of the original text, which is translated by writer of thisdissertation, is added.In the second chapter, namely ?practical work?, it is explained that the roleplaying and stage rehearsals which performed according to specifically embeddedmeaning of ?The Lady From Dubuque and ?director?s sheet? is added. Set-designing, costumes, lighting and accessories is clarified in both processes, namelycreation and performance.Finally, it is comprehended that better it is to live according to reality byrejecting alienation. ?The Lady From Dubuque?. is put to scene in the context thatharmful nature of apprehending the reality put people untill the point ofcorruption is emphasized.