Sosyal ve dini yaşam açısından Orta Anadolu Abdalları -Kırşehir örneği-
Middle-Anatolian wondering Dervishs (Abdallar) from the point of view of social and religious life -the case of Kırşehir-
  1. Tez No: 186098
  2. Yazar: ŞAHİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZETGÜRSOY, Şahin, Sosyal ve Dini Yaşam Açısından Orta Anadolu Abdalları-Kırşehir Örneği, Doktora Tezi, Danışman: Doç Dr. Niyazi AKYÜZ, s. 198Özet: Bu çalışma, Türk toplumunun ve Türk kültürünün dinamik bir alt kültürunsuru olan Abdalları Kırşehir örneğinde çalışma konusu edinmektedir. Küresel akışiçerisinde mikro doku ve değerlerin etkin olarak vurgulandığı günümüzde, Aleviİslam inanç geleneğinden gelen Türkmen Abdalların çalışılması önemlidir. Böylece,Türk toplumunun ve kültürünün dinamik karakter unsurları ortaya konulmuşolacaktır. Bu çalışmada, kültür, altkültür, etniklik, Yörük, Türkmen, Abdal ve bozlakkavramları kısaca değerlendirildikten sonra Kırşehir merkez ve Kaman'da yerleşikAbdalların sosyal, ekonomik, siyasal ve dinsel yaşamları inceleme konusu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGÜRSOY, Şahin, Middle-Anatolian Wondering Dervishs (Abdallar) from thePoint of View of Social and Religious Life -The Case of Kırşehir-, PhD Thesis, Advisor:Assoc. Prof. Niyazi AKYÜZ, 198 p.Summary: This study have taken as a topic `wandering dervishs? which is adynamic subculture element of Turkish culture in the case of Kırşehir. It is importantthat is studied on wandering dervishs which are originated from Alevi-Islam faithtradition in the process of today?s emphasizing micro structure and values in thecontext of global trend. Thus, it is to be uncovered that dinamic charactaristicselements of Turkish society and culture. In this study, after shortly studied theconcepts such concepts as culture, subculture, etnicity, yörük, Turcoman, wanderingdervish ve bozlak, wandering dervishs? social, economical, political and religious life,which are settled down center of Kırşehir and Kaman district, have been studied.