Akkirmânî'nin felsefî görüşleri
- Tez No: 186099
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETBozyiğit, Ahmet; ?Akkirmânû'nin Felsefû Görüşleri? Yüksek Lisans Tezi, TezDanışmanı: Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, 142 s.Tezimiz önsöz, giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Giriş kısmında, Akkirmânû'nin hayatı. lmû şahsiyeti, eserleri hakkında bilgiverilmiştir.Birinci bölümde, Akkirmânû'nin cisimler, zaman, atom ve yer gibi fizik kavramlarhakkındaki düşüncelerini verdik.kinci bölümde, metafizik kavramlar hakkında Akkirmânû'nin düşünceleri elealınmıştır. Bu bölümde Allah'ın varlığının delilleri de incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Akkirmânû'nin inanç konusundaki düşünceleri, imân ve Allah'ınsıfatları konusu ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, irâde özgürlüğü, günah kavramı, risalet, cennet, münazara ilmi,konuları ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise, Akkirmânû'nin düşüncelerinin genel bir değerlendirmesiniyaptık.Anahtar Kelimeler1. Hikmet 2. râde 3. mân 4. lim 5. Din
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBozyiğit, Ahmet; ?Akkirmânû?s Philosophical Thoughts? Master Thesis, Advisor:Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, 142 s.Our thesis consist, of a preface an introduction, four chapters, and a conclusion.n the introduction, we gave some informations about Akkirmânû?s life, his works andhis scholarly personalyty.n the first chapter, we gave Akkirmânû?s thoughts about physics as matters, time,atom, and place.At the second chapter, we investigated Akkirmânû?s thoughts about metaphysicsconsept as soul, reason- reasonly,We investigated, in this chapter Akkirmânû?s thoughts about God?s existenceconfirmation too.At the third chapter , it is given Akkirmânû?s thoughts about belief, faith, and God?sAdjectives.n the four and final chapter, we gave Akkirmânû?s thoughts about will, liberty, sinconsept, prophetly, paradise argument lore.We evaluated Akkirmânû?s thoughts in general in the conclusion chapter.Key Words1. Philosophy 2. Power 3. Beliefs 4. Science 5. Religion