Ed-Dimyatiyye kasîdesine Mehmed Es'ad Efendi'nin Tahmîsi ve Akkirmânî'nin şerhi
The verification of the book Tehmisu'l-Burde Ed-Dimyatiyye written by Akkirmani
- Tez No: 505567
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu yazma eserlerden biri de Dimyâtî'nin kasidesi ve bunun üzerine yapılan tahmis veya şerhlerdir. Osmanlı döneminin ünlü simalarından olan Mehmed Es'ad Efendinin bu kasideye bir tahmis yazması ve Akkirmânî'nin bu tahmisi ve dolayısıyla kasideyi şerh etmesi, bu eserin önemini daha da artırmaktadır. Ayrıca bu eserin barındırdığı bilgiler, sadece Dimyâtî'nin kasidesi ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda Akkirmânî'nin başta dil, sanat, felsefe ve diğer bilim dallarıyla ilgili açıklamalarını da barındırmaktadır. Böyle bir eseri gün yüzüne çıkarıp içindeki değerli bilgileri ilim çevreleriyle paylaşmak, bu çalışmanın en önemli gayesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of these handwritings is Dimyâtî's ode and“tahmis”and remarks that are made on it. The fact that Mehmed Es'ad Efendi, one of the famous folks of the Ottoman Period, writing a“tahmis”to this ode and Akkirmânî's“tahmis”and so remarking this ode, makes this work much more important. Anyway, the information that contains in this work, is not only limited to Dimyâtî's ode but also related on Akkirmânî's about statement of notably language, art, philosophy and other disciplines. Sharing worthy datas with relevant persons by uncovering like this work, is the main aim of this study.