Ebu Muhammed el-Yemeni'nin 'Akaidü's ve 's-Sebin Fırka' adlı eseri ve İslam mezhepleri tarihi açısından önemi
Book of Ebu Muhammed el-Yemeni Named Akaidü's-Selase ve 's-Sebin Fıkra and importance from the point of the history of Islamic sects
- Tez No: 186109
- Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tez ?giriş, üç bölüm ve sonuçtan başka iki tane de ek?ten oluşmaktadır.Giriş kısmında tezin hazırlanması sırasında takip edilen metot ve yararlanılankaynaklar konusunda bilgi verilmiştir.Birinci Bölümü iki ana kısma ayırdık. Birinci kısımda Ebû Muhammedel-Yemenû'nin hayatı, yaşadığı dönem ve itikâdû görüşleri konusunda bilgiverilmiştir. kinci kısımda ise eserin biçimsel ve muhtevaya ait genel özelliklerikonusunda bilgi verildikten sonra, eserin bilgi kaynakları ve eseri meydanagetiren psiko-sosyal etkenler üzerinde durulmuştur.kinci bölüm, kendi dönemi itibariyle ?Kitâbu'l-Fırak'ta karşılaşılanproblemleri konu edinmektedir. Bunlar ana hatlarıyla ?mezhepleri tarihû veiçtimâû ortamdan soyutlama ile mezhep taassubu ve tarafgirliktenkaynaklanan problemlerden oluşmaktadır.Üçüncü bölümde, ilk önce Kitâbu'l-Fırak'ın özelden genele doğru slamMezhepleri Tarihi içindeki yeri, daha sonra da kendinden sonrakilere etkisiortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç kısmında genel bir özetleme yapılmıştır.Eklere gelince, birinci ek Kitâbu'l-Fırak'ta zikredilen fırkaların Malatû,Skesekû, Bağdâdû, Şehristânû, Eş'arû ve bn Hazm gibi müelliflerin eserlerindekidurumu tasnif açısından bir tablo ile ortaya konmaya çalışılmıştır. kinci ekise eser konusunda genel bir bilgi verebilir düşüncesiyle Kitâbu'l-Fırak'tan?Havâric? kısmının tercümesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis has ?introduction, three parts, conclusion and twosupplementary parts?. In the introduction part there are methods and sourcesused while preparing the thesis.I divided the first part into two. Firstly the information about EbûMuhammed el-Yemenû?s life, his era and his firm believes is mentioned.Secondly the general features of the book according to the form and content arestated. Then, I focused on the information sources of the book and psycho-social factors that brought forth the book.The second part deals with the problems in Kitâbu?l-Fırak which are seenin its own era. These problems are mainly sourced from abstracting the sectsfrom historical and social environment and also from sect fanaticism andpartiality.The third part emphasizes firstly the position of Kitâbu?l-Fırak frompersonal to general in the history of Islamic Sects and secondly emphasizes theeffect of this book to the other books written afterwards.In the conclusion part all of the topics are summarized.In the first supplementary part, the sects mentioned in Kitâbu?l-Fırak arecompared with the works of Malatû, Seksekû, Bağdâdû, Şehristânû, Eş?arû andbn Hazm by means of a table. In the second supplementary part, there is thetranslation of ?Havâric? (a part from Kitâbu?l-Fırak ) considering that it maygive general information about the book.