Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda nötrofil lenfosit ve trombosit lenfosit oranı ve komplikasyonlarla ilişkisi
The relationship of the neutrophil lymphocyte ratio and the trombocyte lymphocyte ratio with complications in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 431632
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Artmış nötrofil lenfosit oranının (NLR) ve trombosit lenfosit oranının (PLR) inflamasyon ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, NLR ve PLR'nin, kronik inflamasyon olasılığının arttığı bir hastalık olan tip 2 diabetes mellitus ve diyabet komplikasyonlarıyla olan ilişkisini incelemek ve hastaların takip ve taramasında belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, 18-70 yaşları arasında 250'si tip 2 diyabetik ve 250'si normoglisemik olmak üzere toplam 500 hastanın sonuçları değerlendirildi. Malignitesi, aktif veya kronik infeksiyonu ve inflamatuvar bir hastalığı olanlar, hamile olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hasta dosyalarından son 6 ay içerisinde görülen hemoglobin, lökosit, lenfosit, nötrofil, trombosit, HbA1c, spot idrar mikroalbümin değerleri toplandı. Mikrovasküler (nefropati, retinopati ve nöropati) ve makrovasküler komplikasyon varlığı hastane kayıtlarından değerlendirildi. BULGULAR: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P>0.05). PLR ve NLR, diyabetik hastalarda kontrol grubundaki bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek saptandı (P=0.003 ve P=0.024).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Increased neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR) were found to be related to inflammation. The purpose of this study is to investigate the relationship of NLR and PLR with type 2 diabetes mellitus (DM), which is a disease prone to chronic inflammation, and its complications. If there is a relationship, our aim is to investigate these markers in screening and follow-up of the patients. MATERIALS AND METHODS: Retrospectively, 250 type 2 DM patients and 250 normoglisemic normal subjects, aging between 18 and 70, were evaluated. Exclusion criteria were presence of an accompanying malignancy, active or chronic infectious/inflammatory disease and presence of pregnancy. Patient files were searched for variables such as number of hemoglobin, leukocyte, lymphocyte, neutrophil, platelet, HbA1c, spot urine microalbumin belonging to the last 6 months. Presence of any macrovascular or microvascular (nephropathy, retinopathy or neuropathy) complications was noted from hospital information system and patient files. RESULTS: No statistical difference was found between two search groups in terms of age, sex and body mass index (P>0.05). PLR and NLR were found to be statistically higher in patients with type 2 DM compared to the control group (P=0.003 and P=0.024 respectively).