Arap-İsrail savaşlarının Türk kamuoyuna yansılamaları (1948-1967)
Affection of Arab-Israel wars to the Turkish public opinion (1948-1967)
  1. Tez No: 186132
  2. Yazar: YAVUZ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1948-1967 döneminde İsrail ile Araplar arasında yaşanan savaşların Türkkamuoyundaki yansımalarına baktığımızda gerek iç politikada, gerek uluslararasısistemde meydana gelen değişikliklerin kamuoyunu ve Türkiye'nin dış politikasınıderinden etkilediğini görmekteyiz. Bu nedenle yaklaşık yirmi yıllık bu dönemdeTürkiye'nin Ortadoğu politikasında önemli değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz.İsrail ile Araplar arasında yaşanan Filistin sorunu ve 1948 savaşı Türkkamuoyunda ilgiyle izlenmiş ve Araplar lehine haberlere ve makalelere yer verilmiştir.Dönemin gazeteleri Filistin sorunun ortaya çıkışına geniş yer vermiş ve İsrail devletininkuruluşunun sadece İsrail ile Araplar arasında yaşanan bir sorun olmadığı, Batılıdevletlerin de bu sorunun çıkmasında etkili olduğu vurgulanmıştır.1950'li yıllardan itibaren Türkiye'nin Arap devletleriyle ilişkilerinde önemlideğişiklikler olmaya başlamıştı. Türkiye'nin Truman Doktrini ve Marshall Planı altındaABD'den yardım almaya başlaması, özellikle NATO'ya girerek Batılı devletlerle ittifakilişkileri içine girmesi Arap Devletleriyle ilişkilerinde ters bir gelişmenin yaşanmasınaneden olmuştu. Mısır devlet başkanı Nasır'ın Süveyş Kanalı'nı millileştirmesi vearkasından da sorunun büyüyerek savaşa dönüşmesi Ortadoğu'da büyük bir buhranınyaşanmasına neden olmuştu. Türkiye bu buhran sırasında Batılı Devletlerin yanında yeralarak sorunun çözümüne katkıda bulunmaya çalışmıştı. Bu da Arap Devletleri'nin Türkdış politikasına yönelik eleştirilerde bulunmasına neden olmuştu.1960'larda Türkiye'nin Arap devletleriyle ilişkilerinde önemli değişiklikleryaşandı. Türkiye bu dönemde Arap devletleriyle eşitlik ve karşılıklı saygı çerçevesindeikili ilişkileri geliştirmeye yönelik bir bölge politikası uygulamaya çalıştı. 1967 Savaşısırasında Türk kamuoyu ve Türk hükümeti olayları yakından takip ederek bu politikayıuygulama fırsatı bulmuştur. Türkiye bu savaş sırasında tarafsız olduğunu açıklamasınarağmen, Araplara karşı sempatiyle baktığını da açıkça söylemekteydi.
Özet (Çeviri)
In every terms of history the Middle East has been the center of the world.Because of It?s specialties and strategic priority, The Middle East has always been aninflection center. Because of this The Middle East has always been an area of the warshas been occurred.From the begging of 20. Century because of it?s energy sources Middle East hasbeen a place where it is always wanted. Sharing of this area has always been animportant problem. In this sharing struggle, especially big countries use Jewish peopleas a pincers to establish them in this area an Israel Government Because of this untiltoday they are always in a war with Arabians.Especially after II. World war Arab-Israel wars has been an area of two bigcountries, In this world, that two big countries are sovereign, Turkey, that wants to takea place of this self with west countries, is effected deeply. With this study that we made,we try to explain how effects Turkish Public with Arab-Israel wars and how TheTurkish external politic effects.