The role of the media in shaping the political awareness of people regarding the palestinian issue
Medyanın, ınsanların filistin meselesine yönelik siyasi farkındalığını sekillendirmedeki rolü
  1. Tez No: 880421
  2. Yazar: AZHAR K. A. FARAJALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ AVCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Filistin meselesine ilişkin toplumsal farkındalığın şekillenmesinde medyanın rolünü Filistin, Arap, Türk, İsrail ve Batı medyasına odaklanarak aydınlatmayı amaçlamakta; meseleyle ilgili tarihsel gelişmeleri, güncel durumu ve zaman içindeki değişimleri de ele almaktadır. Çeşitli sorulara yanıt vermekte olan çalışmanın en önemli soruları şu şekildedir: Farklı medya türleri Filistin meselesini nasıl ele almaktadır? Filistinli gazeteciler çalışma süreçlerinde hangi zorluklarla karşılaşmaktadır? Özellikle 7 Ekim 2023'Te başlayan mevcut savaş sırasında ülkeler, nesiller ve zaman dilimleri arasındaki farklılıkları, Filistin meselesine ilişkin siyasi farkındalık açısından nasıl açıklarız? Ayrıca çalışma, uluslararası düzeyde Filistin'e verilen desteği vurgulamakta, medyanın her türünün geniş kapsamlı rolüne ve dünya çapındaki etkisine işaret etmekle birlikte Amerikalı öğrencilerin İsrail'e desteklerini bırakarak Gazze'deki soykırımı durdurması için Amerikan hükümetine yaptıkları baskıyı göstermektedir. Çalışma, İsrail medyasının gerçekleri yanıltmadaki rolünü İsrail ordusunun resmi sözcüsü gibi örnekler üzerinden açıklamakta ve Orta Doğu'daki siyasi sorunların ve iç savaşların Filistin meselesini nasıl etkilediğini ortaya koymakta, aynı zamanda da sağ ve sol Türk medyasının Filistin meselesine yaklaşımına da ışık tutmaktadır. Bu araştırmada, medyanın etkisini ve Filistin meselesine ilişkin kamuoyu farkındalığı üzerindeki etkisini incelemek için; yapılmış çalışmalar, yüksek lisans tezleri, içerik analizleri, anketler, kitaplar, makaleler ve dergiler gibi çeşitli araştırma yöntemlerini kullanarak nitel bir yaklaşım benimsenmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the role of media in shaping public awareness of the Palestinian cause by focusing on Palestinian, Arab, Turkish, Israeli and Western media; past and present and the changes that have occurred over the years towards the Palestinian issue. The study gives answers to several questions, the most important of which are: How do various types of media deal with the Palestinian cause? What are the difficulties that Palestinian journalists face while working? How do we explain the differences among countries, generations and time frames in terms of political awareness of the Palestinian cause, especially during the current war that started on October 7, 2023? It also highlights the international support for Palestine, mentioning the great role of the media and platforms and its effect on the world, showing the role of American students in pressuring the American government to stop supporting Israel and stop the genocide in Gaza. The study shows the role of the Israelis media in misleading the facts by showing some samples as the Spokesman of the Israeli Army, and how the political problems and civil wars in the Middle East have affected the Palestinian cause. The study also sheds light on the Turkish media both the left and right media toward the Palestinian cause. I used the qualitative approach in this research including research methods like previous studies, previous master's theses, surveys, books articles and journals to study the media influences and impact on public awareness of the Palestinian cause.