Bağımsızlığından sonra Gürcistan Türkiye ilişkileri
Turkey Georgia relations
- Tez No: 186131
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜBA IMSIZLIK SONRASI GÜRC STAN'IN TÜRK YE LE L K LERMete Ta kınDokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi Enstitüsü,Mart 2006Danı man: Yrd.Doç.Dr. Türkan Ba yi itKuzeydo u kom umuz Gürcistan, küçük bir ülke olmasına ra men, sahip oldu ujeostratejik önem nedeniyle Türkiye için hayati öneme haizdir. Ermenistan'la olan kısıtlıili kilerimiz nedeniyle, Azerbaycan ve Orta Asya'ya açılan tek ula ım koridoru Gürcistan'dangeçmektedir. Rusya Federasyonu ile aramızda bir tampon bölge olu turması, Türkiye'ningüvenlik politikalarına olumlu yönde etki etmektedir.te bu ara tırmada, Gürcistan'ın 9 Nisan 1991'de ba ımsızlı ını kazanmasınınardından Türkiye ile olan ili kileri incelenmi tir. Bu ili kilerin boyutunun daha iyianla ılabilmesi maksadıyla, bölgede nüfuz sahibi olmak isteyen ve dengeleri etkileyebilenülkelerin Gürcistan politikaları hakkında bilgi verilmi tir.Ara tırma sonunda elde edilen bilgilerin, tarih alanında çalı anlara bilimsel verilersa layaca ı ve bundan sonraki bu alandaki çalı malara katkı sa layaca ı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOur northeastern neighbour Georgia is a small country but she has a vital importancefor Turkey by means of geostrategy. Turkey has restricted relations with Armenia and theonly transportation corridor of Turkey to Central Asia passes through the Georgia. Thiscountry has been served to Turkey?s security as being a buffer zone between RussiaFederation.Here in this research, Georgia and Turkey relations have been analysed through thehistorical process after the date 9 April 1991. In order to clarify the importance of bilateralrelations, also main global and regional countrys? policy about Georgia have been explained.It is expected that the information gained with the conclusion of this research willprovide data for those who work in the field of history and will ensure a contribution for thefollowing works in the field of Georgia.