Yeniden Milli Mücadele Dergisi'nde Ortadoğu (1970 - 1980)
The Middle East In The Journal of The National Struggle (1970-1980)
  1. Tez No: 602866
  2. Yazar: YASEMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeniden Milli Mücadele hareketi 1964 yılında kurulmuştur. 1970-1980 yılları arasında hareket Yeniden Milli Mücadele Dergisi adı altında haftalık mecmua çıkarmıştır. Yeniden Milli Mücadeleciler sağ görüşü solun antitezi olmaktan çıkarıp sağın fikir çatısı olmayı amaçlamıştır. Kapitalizm, sosyalizm ve siyonizm gibi ideolojilerin oluşturduğu buhrana karşı koymayı hedeflemişlerdir. Millet kavramını sıkça kullanarak yaşanan sorunlara ve sıkıntılara hep birlikte karşı durulmasını amaçlamışlardır. Dergiyi çıkarış amaçları da seslerini daha fazla kişiye duyurmak ve yaşanan hadiselere karşı tepkilerini ortaya koymaktır. İlk zamanlarda siyasi bir yapı olmanın karşısında duran Yeniden Milli Mücadeleciler zamanla bu fikirlerini koruyamamışlar ve Yeniden Milli Mücadeleciler, derginin yayın faaliyetinin sona ermesiyle aktif oluşumlarını kaybetmişlerdir. Yeniden Milli Mücadele Dergisi yayınlandığı yıllar sırasında Türk dış politikasında önemli yeri olan Ortadoğu hakkında yazılar kaleme almıştır. Derginin Ortadoğu ile ilgili başlıca konuları; İsrail'in Filistin'i işgali ve diğer ülkelerin bu duruma karşı tutumları, Arap-İsrail Savaşlarının neticeleri, enerji kaynaklarına sahip olmak isteyen emperyalist ülkelerin Ortadoğu ülkelerine uyguladıkları politikalar, Ortadoğu'daki liderlerin yaşanan olaylara karşı tutumları gibi konular olmuştur. Bu çalışma, Yeniden Milli Mücadele Dergisi'nde Ortadoğu üzerine yayınlanan yazıları inceleyerek, derginin Ortadoğu ile ilgili gelişmelere yönelik basın ve kamuoyu ve dış politikayı idare edenleri nasıl etkilemeye çalıştıklarını incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The National Struggle movement was re-established in 1964. Between 1970 and 1980, the movement again issued a weekly magazine called National Struggle Magazine. Again, the National Strugglers aimed to turn the right view from being the antithesis of the left and to be the framework of ideas of the right. They aimed to counter the crisis of ideologies such as capitalism, socialism and zionism. Using the concept of nation frequently, they aimed to address the problems and problems experienced together. The aim of the magazine is to make their voices heard to more people and to show their reactions to the events. Re-National Strugglers, who were opposed to being a political structure in the early days, could not protect their ideas and lost their active formations after the publication of the magazine. During the years it was published again, the Journal of National Struggle wrote articles about the Middle East, which has an important place in Turkish foreign policy. The main issues of the journal about the Middle East; The Israeli occupation of Palestine and other countries' attitudes towards this situation, the results of the Arab-Israeli wars, the policies implemented by the imperialist countries wishing to have energy resources to the Middle East countries, and the attitudes of the leaders in the Middle East against the events. The aim of this study is to examine the articles published in the Journal of National Struggle Again on the Middle East and to examine how the journal tries to influence the press and public opinion and foreign policy governors regarding the developments in the Middle East.