Visualization of culture, history and memory in Turkey: Museum politics an the post-1980s
Kültür, tarih ve belleğin görselleşmesi: 1980 sonrasında Türkiye'de müze politikaları
- Tez No: 186156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Tarih, Museology, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için SeçilYılmaz tarafından Eylül 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Kültür, Tarih ve Belleğin Görselleşmesi:1980 Sonrasında Türkiye'de Müze PolitikalarıBu tez müzeyi modern devletin bir kurumu olarak ele almaktadır. Geçmişin bilgisininve organizasyonunun şekillendiği müzenin 1980 sonrasında Türkiye'dekidönüşümünü açıklamayı hedeflemektedir. Bir taraftan 1980 öncesine uzanılarak,ondokuzuncu yüzyılda ortaya çıkan modern müze, ulusal kimliğin tarihinin vekültürünün temsil edildiği ansiklopedi olarak kavramsallaştırılmaktadır. Diğertaraftan Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminin ve erken Cumhuriyet dönemininilk örnekleri müzenin iktidar ilişkilerinin içindeki yerini açıklayabilmek içinsunulabilinir. Modern anlamda müze kamusal alan olarak belirlenmekte veHalkevleri pratikleri çerçevesinde müzedeki kamusallık ve bunun iktidar ilişkilerininkurgulanmasındaki işlevi çalışmanın ana eksenlerinden birini oluşturmaktadır. 1980sonrası bağlamında müzedeki değişim modernite fikrinin temel kavramları olanzaman ve mekandaki dönüşümle etkileşimli olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada,bu modernitenin temel kavramlarının dönüşümü 1980 sonrasında müze alanındadeğişen temsiliyet stratejileri olarak incelenmektedir. 1980 sonrasında müzedekisiyasetin ve toplumsal alanın dönüşümünü açıklamakta özel müzelerin açılması,fiziksel olarak müzenin duvarın ötesinde de kurgulanması, çizigisel anlatıya daha azyer vermesi ve müze alanında çokkültürcü temsiliyetlerin ortaya çıkması temelinceleme noktaları olarak ele alınmıştır.iv
Özet (Çeviri)
An abstract of the thesis of Seçil Yılmaz for the degree of Master of Arts degreefrom the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken September 2005Title: Visualization of Culture, Memory and History:Museum Politics in the post-1980s TurkeyThis thesis explores the museum as an institution of the modern state. It seeks to uncoverthe transformation in the museum in which the visualization and organization of theinformation of the past has shaped in Turkey in the post- 1980s. On the one hand,extending beyond the 1980s, the emergence of the modern museum in the nineteenthcentury is conceptualized as the encyclopedia of the nation building through which itsculture and history are represented. On the other hand, the initial practices of the LateOttoman and Early Republican Era are presented in order to reveal the function of themuseum in the power relations. The museum in the modern sense is framed as the publicspace and the early practices in the Peoples Houses constitutes one of the main axis ofthis study in order to discuss the publicity in the museum and its function in the buildingof power relations. The change in the post-1980 context in the museum is examined ineffect with the transformation in the concepts of time and space through which the ideaof modernity extended in the body of the museum. In this study, the transformation ofthese basic notions of modernity in the space of museum is basically discussed in termsof the changing representation strategies in the body of the museum by post-1980s. Theemergence of private museums, the physical change in the structure of the museum byextending beyond the walls and following a less linear narration and the emergence ofmulti-cultural representations are put forward as the basic unit of analysis in order toreveal the transforming social space and the politics in the body of the of museum by thepost-1980s.iii