The Transformation of the politics of punishment and the birth of prison in the Ottoman Empire (1845-1910)
Osmanlı Devletinde ceza siyaseti dönüşümü ve hapishanenin doğuşu
- Tez No: 186157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Philosophy, Sociology, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
process of the Empire in this thesis. Then it includes an evaluation howthose people who were defined as criminals were subjected to somepolitical practices by the central authority. The political practices thatmostly underlined here are health care of the confined and improving theliving standards of prisoners.ÖzetBu çalışma on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı yönetim mantığınınmodernleşme paradigmasıyla beraber nasıl değişip dönüştüğüne dair birinceleme olmakla birlikte, Osmanlı ceza sisteminin ne gibi devinimlersonucunda pragmatik cezalandırmadan hapishaneye dönüştüğüne dair birkısa değerlendirmeyi içermektedir. Temelde Osmanlı ceza sistemininsuçluların cezalandırılması noktasında hangi anlamda içerik olarakbedene yönelik eziyetten daha az katı ve daha rasyonel bir zemineçekildiğini, bu anlamıyla bu dönüşümün Osmanlı zihniyetinde hangisiyasi ve sosyal olaylar sonucunda gerçekleştiği incelenmiştir. Ayrıca budeğişim sürecinin hangi siyaset mekanizmalarına imkan verdiğine dair3bir araştırma olup, modern anlamda hapishanenin Osmanlı gündeminenasıl ve ne şekilde girdiği ve bu gibi kurumsal mekanların ne gibi sosyalve politik anlamlar taşıdığına bakılmıştır. Özetle bu mekanlara konulanve ?suçlu? diye nitelenen grupların ne gibi siyaset pratiklerine maruzkaldıklarının bir değerlendirmesinden ibarettir.ACKNOWLEDGEMENTThis thesis would not be written without the aid of certain people. I am most obliged tomy advisor, Assist. Prof. Cengiz Kırlı for this study. I would not be able to come upwith such kind of a research, if he had not advised me to study on this subject. Besides,his incredible theoretical accumulation constitutes the framework of this thesis. Hisadvises on how to reach the sources; his opening up the way for me to the Ottomanarchives enabled me to approach the subject with a social theory perspective. Ourinstructor who gave both official and nonofficial support Assoc. Prof. Nadir Özbek isanother whom I owe my thanks to. He introduced us to the Atatürk Institute of ModernTurkey History. During our thesis processes, he encouraged us to keep up with ourstudies with his informative explanations. He always gave the sense of supporting us incase we encountered any problem technically or personally. Without his help, I wouldnot be able to complete this thesis. And I want to thank to l my instructor Prof. Şevket4
Özet (Çeviri)
Assistant Professor Cengiz Kırlı(Thesis advisor)Professor Ayşe BuğraAssociate Professor Aydın BabunaAbstractThis work examines the governing mentality of the Ottoman Empire bylooking specifically to its punishment politics in the nineteenth century.It was aimed to examine how new kinds of punishment politics wereintroduced in the Ottoman agenda. This thesis is an attempt to define thetransformation of the State mentality in which the traditional perceptionof justice replaced with modern penal codes. Moreover, these changesdiscussed on the basis of how the state was able to replace corporalpunishment with a new system of imprisonment. It attempts to find thereason of what makes prison as unavoidable outcome of modernization2process of the Empire in this thesis. Then it includes an evaluation howthose people who were defined as criminals were subjected to somepolitical practices by the central authority. The political practices thatmostly underlined here are health care of the confined and improving theliving standards of prisoners.ÖzetBu çalışma on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı yönetim mantığınınmodernleşme paradigmasıyla beraber nasıl değişip dönüştüğüne dair birinceleme olmakla birlikte, Osmanlı ceza sisteminin ne gibi devinimlersonucunda pragmatik cezalandırmadan hapishaneye dönüştüğüne dair birkısa değerlendirmeyi içermektedir. Temelde Osmanlı ceza sistemininsuçluların cezalandırılması noktasında hangi anlamda içerik olarakbedene yönelik eziyetten daha az katı ve daha rasyonel bir zemineçekildiğini, bu anlamıyla bu dönüşümün Osmanlı zihniyetinde hangisiyasi ve sosyal olaylar sonucunda gerçekleştiği incelenmiştir. Ayrıca budeğişim sürecinin hangi siyaset mekanizmalarına imkan verdiğine dair3