Tarihi olayların sinema ile görselleştirilmesi: Titanic filmi örneği
Visualization of historical events with cinema: The example of the Titanic movie
  1. Tez No: 947458
  2. Yazar: ARDA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GENÇYÜREK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez,“Tarihi Olayların Sinema ile Görselleştirilmesi: Titanic Filmi Örneği”başlığı altında, James Cameron'un 1997 yapımı Titanic filminde tarihsel bir felaketin sinema diliyle nasıl yeniden kurgulanıp görselleştirildiğini incelemektedir. Bu kapsamda, görselleştirme ve kurgulama sürecine dair değerlendirmelerin yapılabilmesi amacıyla film içerisinden dört sahne seçilmiştir. Seçilen sahneler, filmde toplumsal cinsiyet ve sınıf farklarını görünür kılan ayırt edici görsel-işitsel ögelere sahip olmaları ve anlatının kritik noktalarını temsil etmeleri nedeniyle öne çıkmaktadır. Sahne 1 hikâyenin katalizörü olarak tanımlanmakta, sahne 2 duygusal odağı yansıtmakta, sahne 3 karakter dönüşümünü topluluk hissiyle pekiştirmekte ve sahne 4 gerçek bir anlatıyı güçlü bir montajla sinemasal düzleme taşımaktadır. Bu sahneler aracılığıyla sinemanın, görsel göstergeler yoluyla toplumsal ve ideolojik kodları eşzamanlı olarak dolaşıma soktuğu ve böylece kültürel değerleri inşa etme gücüne sahip olduğu görülmektedir. Film analizine konu edilen bu sahneler“renk ve ışık düzeni”,“beden dili ve yüz ifadeleri”,“kostüm ve stil”ile“mekân ve mimari öğeler”üzerinden değerlendirilerek, görsel kültürün sinemasal anlatı aracılığıyla nasıl inşa edildiğine dair özgün bir şablon ortaya koymaktadır. Araştırmanın bir diğer ayağında ise, sinema metnindeki görsel unsurların sinematik anlatının oluşumundaki rolünü ortaya koymak amacıyla göstergebilimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Göstergebilim, özellikle kültürel unsurlar ile tarihi olayların kurgusal temsillerini inceleme noktasında önemli bir yöntem sunmaktadır. Bu çalışmada da göstergebilimin önde gelen temsilcilerinden biri olan ve anlamlandırma sürecini düz anlam, yan anlam ve metaforlar üzerinden açıklayan Roland Barthes'ın yaklaşımı doğrultusunda, analizler düz anlam-yan anlam ayrımı temelinde gerçekleştirilmiş, sinemanın toplumsal hafızayı şekillendirme ve tarihî anlatıları yeniden üretme süreçleri değerlendirilmiştir. Bu bulgular, sinemanın estetik bir anlatı aracı olmasının yanında toplumsal belleğe biçimlendirme gücü olan, ideolojik bir aygıt işlevi gördüğü yönünde yorumlanabilir. Araştırma, bu yönüyle görsel kültür temelli film çözümlemelerinin tarih, iletişim ve kültürel bellek çalışmalarına veri sağlayabileceğini göstererek; geliştirilen görsel kültür şablonu aracılığıyla gelecekteki disiplinlerarası araştırmalara yol gösterecek bir çerçeve ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, under the title of“Visualization of Historical Events with Cinema: The Example of the Titanic Movie”, examines how a historical disaster is reconstructed and visualized through the language of cinema in James Cameron's 1997 film Titanic. In this context, four scenes were selected from the film in order to make evaluations regarding the visualization and editing process. The selected scenes stand out because they have distinctive audiovisual elements that make gender and class differences visible in the film and because they represent critical points in the narrative. Scene 1 is defined as the catalyst of the story, scene 2 reflects the emotional focus, scene 3 reinforces the character transformation with a sense of community, and scene 4 carries a real narrative to the cinematic plane with a powerful montage. Through these scenes, it is seen that cinema simultaneously circulates social and ideological codes through visual indicators and thus has the power to construct cultural values. These scenes, which are the subject of the film analysis, are evaluated in terms of“color and lighting scheme”,“body language and facial expressions”,“costume and style”and“space and architectural elements”, thus presenting an original template for how visual culture is constructed through cinematic narrative. In another leg of the research, the semiotic analysis method was utilized in order to reveal the role of visual elements in the film text in the formation of the cinematic narrative. Semiotics offers an important method especially in terms of examining fictional representations of cultural elements and historical events. In this study, in line with the approach of Roland Barthes, one of the leading representatives of semiotics and who explains the process of meaning through denotation, connotation and metaphors, the analyses were carried out on the basis of the distinction between denotation and connotation, and the processes through which cinema shapes social memory and reproduces historical narratives were evaluated. These findings can be interpreted as indicating that in addition to being an aesthetic narrative tool, cinema also functions as an ideological device that has the power to shape social memory. In this respect, the research shows that film analyses based on visual culture can provide data for studies on history, communication and cultural memory; It has provided a framework that will guide future interdisciplinary research through the visual culture template developed.