İlköğretim görsel sanatlar (resim-iş) eğitimi dersi çerçevesinde çocuk resminde yaratıcılık kavramının algılanışına ilişkin bir durum çalışması
A Case study regarding the perception of creativity in kids painting within the framework of the primary school visual arts course (painting and handiwork course)
- Tez No: 186159
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET BOZTAŞ, Y.DOÇ. TURAN ENGİNOĞLU, Y.DOÇ.DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
lköğretim Görsel Sanatlar (Resim- ş) Eğitimi dersi çerçevesinde çocuk resmindeyaratıcılık kavramının algılanışına ilişkin bir durum çalışmasıSerap TÜTÜNCÜÖZETlköğretim Görsel Sanatlar (Resim- ş) Eğitimi dersi çerçevesinde çocukresminde yaratıcılık kavramının, önemli bir kavram olmasına rağmen, çoktahedeflenen amaçlara uygun bir gelişim izleyemediği ve uygulama aşamasındayaratıcılık kavramına ilişkin sorunların yaşandığı gözlemlenmektedir.lköğretim Görsel Sanatlar (Resim- ş) Eğitimi dersi çerçevesinde çocukresminde yaratıcılık kavramının algılanışına ilişkin bir durum çalışması adlı buaraştırmada; çocuk resminde yaratıcılık kavramının algılanışına, uygulanan eğitimprogramı ve öğretim yöntemlerinde yaratıcılık kavramının varlığına ve öneminedeğinilmektedir. Görsel Sanatlar (Resim- ş Eğitimi) dersi çerçevesinde, çocukresminde yaratıcılık kavramının nasıl algılandığı belirtilmiş, Resim- ş Eğitimidersinde uygulanmakta olan yaratıcı etkinliklerin neler olduğu, çocuğun sanatsal veyaratıcı etkinliği olan resim yapmasına ne gibi katkısı olduğu tanımlanmıştır.ncelenen lköğretim okullarında, resim-iş dersinde uygulanan öğretim yöntemleri,ders içi ve dışı uygulanan etkinlikler, ders öğretmeninin tutumu, okulun fizikikoşulları gibi etkenlerin, çocuğun sanatsal yaratıcılığına ne gibi etkileri olduğunayönelik bilgiler elde edilmiş ve konuyla ilişkin önerilerde bulunulmuştur.Konuya yönelik olarak, araştırmada model olarak ?Tarama Modeli?kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yoluyla, evreni zmir ili merkezinde bulunan 15ilköğretim okulu seçilmiştir. Halen görev yapan 22 resim iş eğitimi öğretmeninalgılarının saptanmasında, açık uçlu ve kapalı uçlu sorulardan hazırlanmış olangörüşme formundan yaralanılmış, veriler, katılımcı gözlem ve yarı-yapılandırılmışgörüşme yöntemi ile kaydedilerek, değerlendirilip, nitel bir araştırmagerçekleştirilmiştirlköğretim okullarında uygulanan, Görsel Sanatlar (Resim- ş) Eğitimi dersiçerçevesinde, çocuk resminde yaratıcılık kavramına daha çok önem verilip, özelyöntem ve tekniklerin uygulanabilirliğinin sağlanması, Milli Eğitim ilköğretimokullarında görev yapan öğretmenlerin, hizmet içi eğitimlerle bu konudakibilgilerinin güncellenmesi, gibi birçok stratejik kararların alınıp, uygulamayasokulmasıyla; sorunların çözülebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A case study regarding the perception of creativity in kids? painting within theframework of the Primary School Visual Arts course (painting and handiworkcourse)Serap TÜTÜNCÜABSTRACTIt has been observed that, despite its importance, the concept of creativity inchildren?s paintings cannot pursue a development that is consistent with the targetedobjectives within the framework of the Primary School Visual Arts course (paintingand handiwork course) and that problems pertaining to creativity concept areexperienced at the practical stage.In this research, which is called a case study regarding the perception ofcreativity in kids? painting within the framework of the Primary School Visual Artscourse (painting and handiwork course), the perception of creativity at kids? painting,the existence and significance of creativity at the training programs and educationalmethods are elaborated on. Three features regarding this course are indicated. Theseare how the creativity concept is perceived, what the creative activities applied in thecourse are and how these contribute to the kid in making the painting that is havingan artistic and creative aspect. The information regarding the impacts of the teachingmethods and the activities applied in this course and outside the course, the attitudeof the teacher, the physical conditions of the school is obtained at the primaryschools analyzed in this study and some suggestions have been made regarding thesubject matter.?Screening Model? has been used in the research. By purposeful sampling 15primary schools have been selected at the city center of Izmir. While identifying theperceptions of 22 painting and handiwork teachers who are still actively on duty aform that consisted of open and close ended questions has been used and the datahave been recorded by means of the participative observation and semi-structuredinterview method. The assessments have been performed based on these data and adescriptive research has been carried out.It is foreseen that the problems regarding this course can be resolved bytaking many strategic decisions such as attributing more importance to creativityconcept, facilitating the applicability of special methods and techniques, updating theknowledge of the teachers at schools by means of internal trainings.