Kubaşık öğrenme yönteminin 8. sınıf Türkçe derslerinde uygulanması ve sonuçları
Practicing results of cooperative learning methods in primary education eighth class Turkish lessons
  1. Tez No: 186170
  2. Yazar: ELİF AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
€ZETY•KSEK LİSANS TEZİKUBAŞIK €ĞRENME Y€NTEMİNİN 8. SINIF T•RK…E DERSLERİNDEUYGULANMASI VE SONU…LARIElif AKTAŞDanışman: Doˆ. Dr. Osman G•ND•Z2006- SAYFA: VIII+117J‰ri: Doˆ. Dr. Osman G•ND•ZYrd. Doˆ. Dr. Tacettin ŞİMŞEKYrd. Doˆ. Dr. Şâ€°kr‰ ADASon yıllarda eğitim alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak ƒğretmenmerkezli yaklaşımların yerini, ƒğrenciyi aktif kılan yaklaşımlar almıştır. DeğişenT„rk…e †ğretim Programı incelendiğinde ƒğrenme s„recinde etkileşimin veişbirliğinin ƒn pl‡na …ıktığı gƒr„lmektedir. Bir beceri dersi olan T„rk…e'ninƒğretiminde bu yaklaşımların ƒn pl‡na …ıkarılması dersin kalıcılığınıartırmaktadır.Bu tez …alışmasında, kubaşık ƒğrenme yƒnteminin T„rk…e ƒğretimi„zerindeki etkisi incelenmiştir. Sınıf ortamındaki uygulamalarla yƒnteminetkililiğini ortaya koymak ama…lanmıştır. Bu amaca yƒnelik olarak ilgili…alışmalar incelenmiş, ilkƒğretim 8. sınıf T„rk…e derslerinde beş haftalık biruygulama yapılmıştır. Ulaşılan sonu…, kubaşık ƒğrenme yƒnteminin dersinama…larına ulaşma ve ƒğrencilere sosyal beceriler kazandırma a…ısındangeleneksel yƒntemlere gƒre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISPRACTICING AND RESULTS OF COOPERATIVE LEARNINGMETHODS IN PRIMARY EDUCATION EIGHTH CLASS TURKISHLESSONSElif AKTAŞSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Osman G•ND•Z2006-PAGE: VIII+117Jury: Assoc. Prof. Dr. Osman G•ND•ZAssist. Prof. Dr. Tacettin ŞİMŞEKAssist. Prof. Dr. ŞÆ’krƒ ADAIn recent years some approaches enabling the students active took theplace of teacher centered approaches in parrallel with the developments in thefield of education. Examining the Turkish Language Teaching Programme; it canbe seen that the interaction and cooperation came to the foreground in learningprocess. In the teaching of Turkish which is a skills lesson taking theseapproaches in the centre makes the lesson results permanent.In this thesis study, the effect of cooperative learning method on Turkishlearning was examined. It was aimed to find out the effectiveness of this methodby the applications applied in the classroom environment. Concerning thispurpose, studies about the subject were examined and an application of 5 weekswas applied on 8th grade of Primary School. Consecuently, it was stared thatcooperative learning method is much more effective than traditional methodsconcerning the matters of reaching the goal of the lesson and enabling them gainsocial skills.